אנציקלופדיה

שירותי הדברה

מומלצים

חברת ים ניהול ראובן המדביר הגרעין - אספקת חומרים יוסף מהעיריה - מדביר ראשי

זבוב הבית

זבוביםזבוב הבית


זבוב הבית הוא חרק מעופף הפעיל בשעות היום, עונת הפעילות העיקרית בין האביב לסתיו ובמהלך ימים חמים בחורף. ניזון מסוכרים, מחלבונים, ומרוב סוגי המזון שהאדם ניזון מהם.


תכונות אופייניות בולטות

זבוב הבית הנו אחד החרקים הנפוצים ביותר בישראל, ואנו עשויים להיתקל בו כמעט בכל מקום. במקרים מסוימים ניתן להיפטר ממנו בנפנוף יד,
אך לרוב הופכים הזבובים למטרד קשה מאוד, ורק בעזרת סדרת פעולות הדברה מורכבות, המבוססות על ידע וניסיון רב, בשימוש באמצעים המתאימים, והיכרות מעמיקה עם הסביבה – ניתן יהיה להוריד את נגיעות הזבובים לרמה סבירה

.


זבובי בית על חבית

פעולות ההדברה אמורות להתבצע על ידי בעלי המשקים החקלאיים, בהנחיה ובפיקוח של מחלקת התברואה ברשות המקומית: ובסביבה מסחרית או תיירותית –בעזרת מדביר.

מחזור חייו של זבוב הבית מתחיל בערמת הזבל. הנקבה מאתרת ערמת זבל של עופות או בהמות, או כל מקום אחר שיש בו זבל אורגני נרקב, כמו פחי זבל או ערמות של ירקות נרקבים, ומטילה ביצים על הזבל הלח. כעבור כמה שעות בוקעים מהביצים זחלים קטנים ולבנים בצורת חרוט, הנקראים רימות.
הרימות חודרות לעומק ערמת הזבל וניזונות מהזבל הלח. כעבור ימים אחדים הופכת הרימה לגולם ובתוך כמה ימים נוספים בוקע מהגולם זבוב בוגר.


התהליך כולו מתרחש בין 8 ל–14 יום, בהתאם לטמפרטורה הסביבתית ולסוג המזון.

מיד לאחר הבקיעה מהגולם מתחיל הזבוב בחיפוש אחר מזון ואחר בת זוג לרבייה.

טווח הטמפרטורה שהזבוב יכול לפעול בו הוא בין 16 ל-35 מעלות. מאחר שהזבוב ניזון מסוכרים ומחלבונים, השילוב בין המזון המגוון שהוא אוכל ובין הטמפרטורה שבה הוא מעדיף לחיות, הופך את משכנות האדם למקום המועדף על הזבוב.

משך חייו של הזבוב הבוגר הוא בין כמה שבועות לכמה חודשים, בהתאם לטמפרטורה ולתנאים סביבתיים נוספים. במהלך תקופה זו מטילה הנקבה כ 1500 ביצים.

זבוב הבית יכול לעבור בתעופה מספר קילומטרים בכל יום.

העברת מחלות:

זבובים מעבירים מחלות לאדם, כשהם עוברים בין והפרשות בעלי חיים ואדם, ופגרים למזונו ולגופו של האדם – הם עלולים להעביר חיידקים, נגיפים, וטפילים שונים לאדם ולבהמות.


סביבה ופעולות מניעה:

המלחמה נגד זבוב הבית מתרחשת בשני מוקדים עיקריים. הקרב הראשון, שהוא האידיאלי, מתרחש במוקדי ההתרבות, ברפתות ובלולים, והוא באחריות בעל המשק. רפת או לול שיבוצע בהם טיפול על פי הספר, לא יהיו מוקד גידול לזבובים, אך המשימה קשה ויקרה. היא מתחילה מתחילת האביב ונמשכת עד לסתיו, ולא בכל מקום היא אכן מתבצעת. חמור מכך – לא כל המקומות ידועים. גם אורווה עם סוס בודד, ערמת אשפה שזרוקה בשדה או פח זבל שאינו מתוחזק באופן שוטף – עשויים להוות מוקד הפצה למאות אלפי זבובים.

הטיפול במוקדי הדגירה

השלב הראשון הוא איתור כל מוקדי הדגירה בסביבה. מיד עם תחילת האביב, יש להתחיל לבצע פעולת ניטור ומעקב בכל משקי החי בסביבה ובמקומות שידוע שקיימות בהם ערמות של זבל אורגני נרקב, כמו שווקים, שדות חקלאיים, מזבלות, מכולות אשפה ופחי זבל.


ברגע שמגלים את הרימות, יש לבצע כמה פעולות:

1. יש להפוך את ערמת הזבל אם הדבר אפשרי. הרימות מתפתחות בטמפרטורה מסוימת המצויה בסמוך לשכבה החיצונית של ערמת הזבל. הפיכת הזבל גורמת לשינוי הטמפרטורה בה, ובתוך כך למותן של הרימות. הבעיה היא שלא בכל מקום אפשר להפוך את הזבל, מאחר שעל מנת לעשות זאת צריך לבצע תכנון מקדים בשלב בניית האורווה, הרפת, הלול... דבר שכמעט לא קורה ובנוסף יש לרכוש ציוד המיועד למשימה זו כגון טרקטור ומחרשה מתאימה. פעולה זו צריכה להתבצע באופן שוטף לפחות אחת לשבוע ימים כדי לפגוע ברימות שבקעו לאחר הפיכת הזבל.

2. שימוש ב- IGR במטרה לשבש את תהליך ההתפתחות של הרימות ולמנוע הפיכתן לזבובים בוגרים. זוהי הפעולה היעילה ביותר, אשר כפי הנראה הזבובים לא מצליחים לפתח לה תנגודת.

3. ריסוס הזבל והסביבה בחומרי הדברה נגד זבובים במטרה לפגוע בזבובים הבוגרים. כיום קיימים בשוק חומרי הדברה המיועדים להדברת זבובים, והם מכילים רעלים נגד זבוב הבית וסוגים שונים של פיתיונות מיוחדים לזבובים. יעילותם של חומרים אלה מדהימה, אך יש להם גם חסרונות:  1. הפיכת הזבל לקומפוסט – תהליך שבסופו הזבל הופך לחומר אורגני יבש שלא מאפשר דגירה של זבובים ומשמש לזיבול שדות חקלאיים. זהו תהליך יקר באופן יחסי ומצריך שטח, ציוד, ידע, ותכנון מקדים של הרפת או הלול.

  2. הפעלת מלכודות זבובים בסביבת מוקד הדגירה בכמות מספקת יכולה ללכוד מיליוני זבובים במהלך העונה. מלכודות הזבובים מצריכות תחזוקה שוטפת, הכוללת מילוי פיתיונות וריקון הזבובים המתים מהמלכודת.

  3. שימוש בחוטים מורעלים. תכונה המאפיינת את הזבובים היא שהם נוהגים לנוח על עצמים דקים, אנכיים או אופקיים. ניתן לנצל תכונה זו ביעילות רבה על ידי מתיחת חוטים מורעלים בסביבת מוקד הדגירה. הזבובים נמשכים באופן טבעי למנוחה על החוטים, ומורעלים.

המרכיב הבעייתי ביותר בלחימה נגד זבוב הבית בנקודות ההתרבות שלו הוא מחזור חייו הקצר, שמאלץ את המדביר או את בעל המשק לבצע פעולות הדברה שוטפות על בסיס שבועי כדי לפגוע באוכלוסייה החדשה שמתחילה להתפתח מיד בתום הטיפול. עלות פעולות ההדברה האלה באופן שוטף היא גבוהה, וחלק מבעלי המשקים או פינות החי והאורוות מעדיפים לחסוך אותה.

באופן מפתיע, קיימים בארץ מקומות שאין בהם זבובים, ואילו במקומות אחרים יש אינסוף זבובים במקרים אלה ניתן להניח ש:

1. מזג האוויר אינו מתאים לפעילות הזבובים

2. אין בסביבה מקומות מתאימים להתרבות הזבובים

3. יש מי שמדביר או לא מדביר את הזבובים

חשוב לזכור שבמקביל לפעולות ההדברה במוקדים הידועים, יש לסרוק את הסביבה באופן שוטף במטרה לאתר מוקדי התרבות נוספים של זבובים. הסריקה צריכה להתחיל באזורים המטופלים שייתכן בהחלט שאפילו בהם יש נקודות מסתור שהזבובים ממשיכים להתפתח בהם ללא ידיעתו של המדביר.

מלכודות זבובים

מלכודות הזבובים פועלות על פי עיקרון הקונוס. הזבובים נמשכים לפיתיון נוזלי שעשוי מקמח דגים או שמרים שהותססו, שמפיצים ריח של נבלה. בגוף המלכודת מותקן קונוס עשוי רשת, אשר בחלקו העליון יש פתח קטן המאפשר לזבוב לעוף במעלה הקונוס ולהיכנס לתוך חלל המלכודת. כשהזבובים נמצאים בתוך המלכודת, הם לא מצליחים למצוא את הפתח של הקונוס שדרכו נכנסו אליה מכיוון שהם נמצאים מצדו החיצוני של הקונוס, והם מתים.על מנת להשיג תוצאות טובות בלכידת זבובים, כמות המלכודות צריכה להיות גדולה באופן יחסי, והמרחק בין המלכודות צריך להיות בין 10 ל-40 מטרים, בהתאם לתנאי השטח ולרמת הנגיעות.

למיקום המלכודת חשיבות רבה: בימים חמים יילכדו במלכודת הממוקמת בצל זבובים רבים יותר מאלו שיילכדו במלכודות הנמצאות בשמש. בימים הקרים המלכודות החשופות לשמש יהיו היעילות יותר ולכן חשוב למקם אותן בהתאם.

יתרון נוסף וחשוב שיש למלכודות הזבובים על פני הרעלים הוא שהזבובים לא מפתחים תנגודת לשיטה.

עלות הפעלת מלכודות זבובים זולה באופן יחסי לפעולות הדברה אחרות.

חסרונות המלכודת: המלכודת מפיצה ריח לא נעים, והיא אינה אסתטית במיוחד. כמו כן, היא מצריכה תחזוקה שוטפת במילוי הפיתיון וריקון הזבובים המתים.

חתולים וכלבים נמשכים לפיתיון, שבחלק מהמקרים עשוי מקמח דגים, והם עלולים להפוך את המלכודת, ולכן צריך לקבע אותה לאדמה.

מלכודות זבובים הפועלות על עיקרון הקונוס

1. מלכודות עשויות מסגרת עץ ורשת, שבחלקן התחתון ישנו קונוס. המלכודת עומדת על רגליים מעל מיכל המכיל פיתיון נוזלי נפרד מהמלכודת. למלכודות אלה יש יתרונות רבים הטמונים בתפעול השוטף של הוספת הפיתיון מבלי לגעת במלכודת עצמה, וכמות הזבובים הגדולה שהן יכולות להכיל בתא הלכידה.

2. מלכודות עשויות מפלסטיק המכילות את הפיתיון בתוך תא הלכידה. חלק ממלכודות אלה הן מצוינות. הן מכילות כמות גדולה של פיתיון ונפח תא לכידה גדול, והן קלות לתפעול שוטף. עם זאת, חלקן האחר פחות טובות, מכיוון שכמות הפיתיון בהן ונפח תא הלכידה הם קטנים, ומילוי הפיתיון וריקון פגרי הזבובים קשה וצריך להיעשות בתדירות גבוהה.


3. מלכודות בעלות נפח קטן, כליטר, המיועדות לחצרות קטנות.

הקריטריונים שצריכים לעמוד לנגד עיניכם בבחירת מלכודת הזבובים

1. כמות הנוזלים שבמכל הפיתיון ונפח תא הלכידה. ככל שכמות הנוזלים תהיה גדולה יותר, כך תצריך המלכודת פחות תחזוקה. הנפח הסביר של פיתיון הוא שני ליטרים ומעלה של נוזל פיתיון, המאפשר מילוי פיתיון בין פעם בשבועיים לפעם בחודש.

2. גם לנפח תא הלכידה חשיבות גדולה, מכיוון שמלכודות טובות מתמלאות בעשרות אלפי זבובים במהלך עונה, וככל שתא הלכידה גדול יותר, צריך לרוקן את המלכודת פחות פעמים במהלך העונה.

3. מהן הפעולות שצריך לבצע על מנת לתפעל את המלכודת, כיצד מוסיפים פיתיון וכיצד מרוקנים את הזבובים: פעולות אלה צריכות להיות פשוטות ביותר מכיוון שכאשר המלכודת מתמלאת בזבובים, היא מסריחה אפילו לאפם של מדבירים מנוסים, הנוגעים בה בזהירות על מנת לא להתלכלך בפיתיון ובפגרי הזבובים.

4. מלכודות העשויות מדלי פלסטיק יכולות להישאר במהלך החורף פזורות בשטח וברוב המקרים הן לא ייהרסו כתוצאה מהגשם, אך מלכודות העשויות ממסגרת עץ ורשת נהרסות במהלך החורף ולכן מומלץ לאחסן אותן במקום מקורה, על כל המשתמע מכך.

5. מבחן התוצאה... באופן מפתיע יעילותם של חלק מהמלכודות מוגבלת ביותר מכוון שהזבובים מצליחים לברוח מהן, ולכן כשאתם צריכים להפעיל כמות גדולה של מלכודות בנוסף לסקר השוק שאתם מבצעים לפני הקנייה יש לבצע מבחן השוואתי ליכולת הלכידה בין סוגי מלכודות שונות. במבחן תציבו מספר מלכודות מסוגים שונים אחת ליד השנייה, יש למלא במלכודת כמות זהה של פיתיון מאותו סוג ולהפעיל את המלכודות למשך שבוע ולבדוק

א. כמה זבובים לכדה כל מלכודת

ב. כמה פיתיון נשאר במיכל, דבר שיקבע את תדירות התחזוקה השוטפת שמצריכה כל סוג של מלכודות

מומלץ לרכוש את המלכודת שלכדה יותר זבובים ונשאר בה יותר פיתיון

מלכודת זבובים תוצרת בית

ניתן לבנות באמצעים בייתים פשוטים מלכודות זבובים אפקטיביות. לשם כך יש להשתמש בבקבוק ליטר וחצי חד-פעמי מפלסטיק ולחורר בו בין חור אחד לשלושה חורים בקוטר של עיפרון במרכז הבקבוק. יש למלא את המכל בפיתיון נוזלי עד לקו החורים, לסגור את הפקק ולתלות אותו בגבול החצר. כעבור מספר ימים המלכודות תהפוך לפעילה, וכל עוד הפיתיון יהיה נוזלי ומסריח, המלכודת תמשוך אליה זבובים. מומלץ ליצור כמה דגמים של מלכודות, עד שתגיעו לדגם האופטימלי.

מתכון להכנת פיתיון נוזלי למלכודת זבובים

יכולת המשיכה של מלכודת הזבובים מבוססת על הריח שמפיק הפיתיון. ככל שהפיתיון יהיה מסריח יותר, תלכוד המלכודת זבובים רבים יותר.

המתכון להכנת הפיתיון הוא אחד הסודות השמורים ביותר בענף ההדברה. כל מדביר המייצר לעצמו פיתיון מוכן להישבע שהפיתיון שלו הוא הפיתיון המושך ביותר הקיים בשוק, ולכן ברור שגם בספר זה אשמור את המתכון להכנת הפיתיון שלימד אותי אבא שלי בסוד, וביום מן הימים אלמד אני את בני שלכסף אין ריח –

פיתיונות למשיכת זבובים ניתן לקנות בחנויות טכניות במושבים. הדגש העיקרי בבחירת הפיתיון מעבר ליכולת המשיכה הוא אופן השימוש בו, לדוגמה אם ניתן לפתוח את האריזה מבלי להתלכלך בפיתיון (יש לדרוש הדגמה מהמוכר) ואם ניתן לסגור אותה.

הלחימה בזבובים הבוגרים בבית ובעסק

הקרב השני מתנהל בהגנה על הבית או המסעדה, ובו נאלץ איש איש להגן על ביתו או פרנסתו באמצעות פעולות הדברה שוטפות ותכנון מקדים של המבנה.

הורדת רמת נגיעות הזבובים בסביבת המסעדה לרמה נסבלת

המסעדה היא המקום הקלאסי לפעילותם של זבובי הבית. הטמפרטורה הממוצעת טובה, האוכל זמין, הדלתות פתוחות, פחי הזבל נגישים, והלקוחות עצבניים, בקיצור, המקום מושלם.

1. מלכודות זבובים – קו ההגנה הראשון הוא המלכודות, אשר צריכות להיות פזורות סביב המסעדה.


  1. ריסוס סביבת המסעדה – כל פעולות ההדברה בסביבת המסעדה ובתוכה שנעשה בהם שימוש ברעלים, צריכות להיעשות על ידי מדביר מוסמך. קיימים סוגים שונים של חומרים ושיטות ריסוס נגד זבובים: בהם ריסוס עם מערפלים לעבר קירות ולעבר צמחייה ופחי זבל, ושימוש בחומרי הדברה המכילים פיתיונות הורמונליים או סוכרים במטרה למשוך את הזבובים. מדביר מנוסה יידע להתאים את סוג המרסס והחומר למקום ולרמת הנגיעות.

  2. בתוך המסעדה ניתן לרסס על החלק התחתון של החלונות, שבו מתרכזים רוב הזבובים, בחומרי הדברה המאושרים לעבודה בתוך מסעדות.

החסרונות: לא בכל מקום אפשר לרסס, משיקולים בטיחותיים. לזבובים יש תנגודת לחלק מחומרי ההדברה. יעילותם של חומרי ההדברה נגד זבובים מוגבלת לכמה שבועות בתנאי שהם לא נשטפו קודם לכן, לכן יש צורך לחזור על הריסוס. בנוסף הריסוס בתוך המסעדה גורם לזבובים רבים למות על רצפת המסעדה דבר הגורם למפגע אסטטי ויש לנקות אותם בתדירות גבוהה.

4. הדברה בפיתיונות מגורענים. רעל בפורמולציה של גרגירים מורעלים המכילים פיתיונות שונים, חלקם מושכים את הזבובים בגלל צבעם הצהוב הזרחני וחלקם מכילים פיתיון הורמונלי או סוכרים. לחלק מהפיתיונות יש אישור לשימוש בסביבה וטרינרית בלבד וחלקם מאושרים לשימוש בתחום התברואי, לכן יש לפעול על פי הוראות השימוש שבתווית.

רשתות

רישות כל חלונות המסעדה, התקנת דלת רשת קפיצית בדלת הספקים.


חוטים

הזבובים נמשכים לחוטים אופקיים ואנכיים; ישנם חוטים דביקים וישנם חוטים מורעלים. שתי השיטות מעולות, אבל שתיהן נראות רע מאוד מבחינה אסטטית.

מסכי אוויר

מסך אוויר הוא מתקן הדומה למזגן שמותקן מעל המשקוף העליון של הדלת ומפיק רוח כלפי מטה. הזבוב, שמשקלו נמוך מאוד, לא מצליח לעבור את משב הרוח.

מסכי האוויר צריכים להיות מותקנים מעל כל דלתות המסעדה, כולל דלת הספקים. ניתן להתקין מפסק המפעיל את מסך האוויר באופן אוטומטי רק כאשר הדלת נפתחת. שני דברים צריך לבחון לעומק לפני שמתקינים מסך אוויר:

קיימים שני סוגים של מסכי אוויר:

4. מסך אוויר תרמי המיועד לשמירה על טמפרטורה. למסך זה עוצמת רוח נמוכה שאינה עוצרת זבובים.

5. מסך המיועד לעצירת חרקים: עוצמת הרוח שהוא מפיק חזקה יותר מהמסך התרמי, וחרקים עד גודל של דבורה לא יכולים לעבור את קו הדלת.

המסך המומלץ הוא המסך השני, המיועד לעצירת חרקים. יש לדרוש מהמתקין לראות את תווית המוצר ואת ייעודו על פי היצרן.

כמו כן, עליכם לבדוק ולהשוות את רמת הרעש שמסך האוויר יוצר במהלך פעולתו. ישנם מסכי אוויר רועשים מאוד.

התקנת מסך האוויר מגדילה את יעילות המזגן, ומקטינה את צריכת החשמל של המזגנים, כך שעלות מסך האוויר מתקזזת מול עלויות החשמל שנחסך.

מנורות UV לקטילת זבובים (חרקנים)

קיימים סוגים שונים של מנורות, חלקן לוכדות כמות אדירה של זבובים וחלקן לוכדות מעט מאוד זבובים. הצבע הכחול או הירוק של הנורה נועד בעיקר למשוך את הלקוח. בתוך מנורות הניאון הירוקות או הכחולות מרוח צבע היוצר אורUV . אור זה אינו נראה בעין האדם אך החרקים, ובכללם הזבובים, נמשכים אליו מאוד. עוצמתו של אור ה- UV נחלשת במהלך הזמן, עד שהמנורות מאבדות את כוח המשיכה שלהן ומפסיקות ללכוד זבובים, ואז צריך להחליף את נורות הניאון בנורות חדשות על אף שהצבע הכחול או הירוק לא השתנה. חלק מהנורות הנמכרות בשוק אינם יוצרות אור UV ולכן יש לרכוש נורות להחלפה רק אצל מדביר שהמתמחה במכירת ציוד הדברה

השימוש במנורות ללכידת זבובים בתעשיית המזון מחייב שימוש בנורות מוגנות פיצוץ נורות אלה מסומנות בפס כסוף

קיימות שתי שיטות עיקריות שגורמות למותם של הזבובים.

מנורות מחשמלות

בצמוד לנורות הניאון מותקנת רשת מחושמלת עם חורים צפופים, שדרכה נאלץ הזבוב לעבור. כאשר הזבוב עובר דרך הרשת המחושמלת, הוא מקבל מכת חשמל ומת. בחלק מהמקרים ההתחשמלות גורמת לזבוב להתפוצץ, ולמרות שבתחתית המלכודת יש מגש המיועד לאיסוף הזבובים, חלקי זבובים וחיידקים מתפזרים מחוץ למלכודת ונופלים כלפי מטה. אחד היתרונות הנוספים הטמונים במנורת אלה הוא רעש הצלייה שמפיקה המנורה בעת התחשמלות הזבוב, אשר בחלק המקרים גורם נחת רבה לבעל המסעדה, המרגיש שקיבל תמורה בעד כספו, וכמובן גם לחלק מהסועדים. על פי הנחיות משרד הבריאות, מנורות אלה אסורות לשימוש בענף המזון מכיוון שהן מפזרות חלקי זבובים וחיידקים על מזון.

יתרונן המרכזי של מנורות אלה הוא במחירן הזול בהשוואה למנורות בעלות משטח הדבק, בקנייה, ובתפעול השוטף שלהן, הכולל את עלות החלפת הנורות פעם בעונה בלבד.

לכן ניתן לראות במסעדות רבות מנורות מחשמלות לקטילת זבובים, התלויות מעל לדלפקי המכירה ולשולחנות האוכל לשביעות רצונם של הלקוחות.

מנורות עם משטח דבק

במנורות אלה, במקום הרשת המחשמלת קיים לוח דבק שאליו נדבקים הזבובים כאשר הם חודרים לתוך המנורה. היתרון המרכזי של מנורות אלה הוא שהן לא מפזרות חלקי זבובים מחוץ למלכודת, והן לא משמיעות רעש. לוח הדבק של המנורה יכול להגיע בצבעים, לבן, צהוב או שחור. יתרונם של לוחות הדבק הבהירים הוא בכך שאפשר לראות בבירור כמה זבובים נדבקו ללוח ואילו חרקים נוספים קיימים במקום.


 


לוחות אלה מתאימים בדרך כלל למפעלי מזון שבהם לנתונים אלה יכולה להיות משמעות גדולה לניתור סוג החרקים הפעילים במקום, אך הם לא מתאימים לשימוש במסעדות מכיוון שהם עשויים לפגוע בתיאבון של הסועדים.

על מנת להפעיל את המנורה בסביבת סועדים ניתן להשתמש בלוח דבק בצבע שחור שעל הרקע שלו הזבובים המודבקים אינם נראים.

כמה מנורות כדאי להתקין במסעדה והיכן?

זוהי שאלה לאנשי מקצוע. לכל מנורה הוראות הפעלה הכוללות גם את השטח במטר מרובע שהמנורה אפקטיבית בו, ולכן בעל המסעדה צריך להתחשב גם בנתון זה כאשר הוא מבצע סקר שוק.

ללא קשר לשטח המסעדה במטר מרובע, יש להתקין את המנורות על רקע קיר ולא על רקע של חלונות, הפוגעים ביעילות המנורה. כמו כן יש להתקין מנורה אחת בכל חלל של המסעדה.

מאחר שמנורה מושכת אליה זבובים, יש לתקין אותה רחוק ככל האפשר מדלפקי מכירת המזון, על מנת להרחיק זבובים מאזורים אלה.

כמובן שלא בכל מקום ניתן להתקין את המנורות בתנאים האופטימאליים, לכן על מנת להפיק את המקסימום מכל מנורה מומלץ להתייעץ במדביר שהתמחה בתחום.

מנורות לקטילת זבובים אינן יעילות בשטח פתוח.

כיצד יודעים אם המנורות אכן לוכדות את הזבובים?

לעתים קרובות, על אף שהתקנתם מנורות במסעדה, אתם עדיין סובלים מזבובים, ועליכם לבדוק האם המנורה אכן לוכדת זבובים. בדיקה זו יכולה להתבצע על ידי ספירת הזבובים במלכודת, וביצוע ספירה חוזרת כעבור שעה. מנורה טובה אמורה ללכוד עשרות זבובים בשעה, אם אלו אכן נמצאים במסעדה. אם מצאתם שהמנורה אינה לוכדת זבובים, עליכם לשנות את מיקומה ולבצע ספירה נוספת. אם המנורה עדיין לא לוכדת זבובים, קנו מספק המנורה נורות חדשות והתקינו אותן במכשיר או החליפו את המכשיר עצמו.

ממי קונים מנורות ?

כאן טמון המוקש הגדול ביותר במנורות: ממי קונים אותן, כמה מנורות קונים וכמה זה עולה? ההמלצה היא לקנות מנורות נגד זבובים רק מחברות הדברה שיידעו לתת לכם את ההמלצות המקצועיות הכרוכות בהפעלתן, את התחזוקה השוטפת ואת חלקי החילוף המתאימים. בדרך כלל המנורות המקצועיות שנמכרות על ידי חברות ההדברה הן היקרות ביותר שנמצאות בשוק, אך גם הטובות יותר, ולו רק בגלל האחריות שחברת ההדברה נותנת על הצלחת הלכידה.

על אף שרשתות השיווק מתיימרות לספק את כל הדברים הללו, הן ברוב המקרים לא מצליחות לספק את הסחורה, והמחיר הוא הפרמטר היחיד שבו הן מתחרות במנורות הנמכרות על ידי חברות ההדברה. אז אתם קונים מנורה שלא לוכדת זבובים והרושם השלילי שנוצר לכם על מנורות בכלל גורם לכם לוותר על שיטת הדברה שיכולה לתת לכם תוצאות מצוינות.

אחד הדברים החשובים ביותר בקניית מנורות לקטילת זבובים הוא לבצע בדיקת לכידה למנורה במסעדה במשך מספר ימים. בדיקות אלו ניתנות לביצוע בדרך כלל רק כאשר רוכשים את המנורות מחברת הדברה.

במקומות שרמת הנגיעות בהם גבוהה, גם הפעלת כל האמצעים יחד לא תצליח למנוע במאת האחוזים את מטרד הזבובים, אך בהחלט תצליח להורידו בצורה משמעותית.

מכיוון שכמעט הכול ידוע על הזבובים ועל דרך הטיפול בהם, בהחלט ניתן לומר שתכנון לא נכון של המבנה ותקציב מוגבל הם הסיבה לכישלון המלחמה בזבובים.

אורחים ללא הזמנה

הלחימה בזבובים באירועים בשטח פתוח

אם אתם עורכים אירוע חברתי רב משתתפים בשטח פתוח בשעות היום, ואתם יודעים בוודאות שיש בשטח נגיעות גבוהה של זבובים, ניתן לשכור את שירותיו של מדביר, אשר יבצע כמה פעולות הדברה שיפחיתו את כמות הזבובים במהלך האירוע.

המדביר יבצע בהתאם לשיקול דעתו ולתקציב שהעמדתם לרשותו את אחת מפעולות ההדברה הבאות או את כולן:

1. ריסוס חומרי הדברה המיועדים להדברת זבובים על צמחייה בסביבת האירוע.

2. שימוש בפיתיונות מורעלים מגורענים.

3. סיור בסביבה במטרה לאתר מקומות דגירה והפצה של זבובים.

פעולות ההדברה יתבצעו באמצעות מרסס מוטורי, והן אמורות להתבצע במועד הקרוב ביותר להזמנת האורחים, אך לפני עריכת כלי האוכל והמזון על השולחנות –כדי למנוע הרעלה. השימוש במערפל חם אסור לשימוש על פי החוק, ויעילות פעולות מעין אלה הנה נמוכה, מאחר שרוב חומרי ההדברה המעורפלים אינם שארתיים.

לחימה בזבוב הבית... בבית ובחצר

אם בביתכם יש כמויות בלתי נסבלות של זבובים, ניתן לבצע את הפעולות הבאות:

הפעולה הראשונה הבסיסית והאפקטיבית ביותר היא התקנת רשתות על החלונות והקפדה על סגירת דלתות.

כמו כן, ניתן לרכוש מנורה לקטילת זבובים. את המנורה מומלץ לרכוש אצל חברות ההדברה המתמחות בתחום, לפי הפרמטרים המופעים בסעיף המנורות בפרק זה, או לחלופין בחנות למוצרי חשמל עם אפשרות להחזרת המנורה אם היא לא לוכדת מספיק זבובים.

מאחר שכל הזבובים אשר חודרים לבתים מגיעים בסופו של דבר לחלון, ניתן לרסס את חלקו התחתון של משקוף החלון באירוסולים ביתיים, וחלק מהזבובים ייפגעו בעת המגע עם הרעל.

בחצר ניתן להציב מלכודות זבובים במקומות שבהם אין לילדים ולחיות מחמד גישה למלכודת. כמו כן, רצוי לבצע סיור בסביבה הקרובה והרחוקה במטרה לנסות ולאתר מוקדי דגירה לזבובים, כגון מכולות אשפה או פחי זבל ללא מכסה שיש בהם דגירה של זבובים, או רפתות, אורוות, פינות חי ולולים שיש בהם פעילות מסיבית של זבובים. אם איתרתם מוקד דגירה כזה, עליכם לדרוש מבעל המקום או מהרשות העירונית לטפל באופן שוטף במקור הדגירה.

בטיחות במלחמה נגד הזבובים

הלחימה בזבוב הבית נחשבת למלחמה מורכבת מאוד, והיא מתנהלת בסביבה חקלאית, בסביבה הביתית ובסביבה המסחרית. הבעיה המרכזית בהיבט הבטיחותי בלחימה נגד זבוב הבית היא הרצון העז לפתור את הבעיה לצד זמינות אמצעי ההדברה השונים, במיוחד מהתחום הווטרינרי, לציבור הרחב, אשר בדרך כלל אינו מצויד בידע ובניסיון להפעלת המרססים השונים וחומרי ההדברה.

הדרך הטובה ביותר להימנע מהרעלות עצמיות או מפגיעה באורחים היא להיעזר בשירותיו של מדביר מזיקים.

לסיכום

המלחמה בזבוב הבית נחשבת לאחת המלחמות הקשות והמורכבות של האדם בחרקים. הזבוב, שהתכונות הטבעיות שלו משתלבות בצורה מושלמת בפעילותו של האדם, הוא בעצם מכונת שכפול שאין כמעט דרך לעצור אותה. עם זאת, במקום שבו תתבצע עבודה מסודרת, בעזרתו של מדביר מזיקים וללא מגבלה של תקציב, שבה ישולבו כל שיטות הלחימה במקביל ניתן יהיה להגיע לתוצאות טובות מאוד, לכן אל תחשבו פעמיים ופנו למדביר.מוצרים חמים

מלכודת נורת לד ללכידת זבובים וזבובנים

שח 59 לפרטים

אנטי פלי - תרסיס להדברת זבובים וזבובנים

79 ש"ח לפרטים