הדברת זבובים קטנים (זבובונים)

זבובונים

קיימים מינים שונים של זבובים קטנים שמטרידים את האדם בתוך ביתו. לפעמים מדובר במספר קטן של זבובונים העומדים על הקירות בסביבת הכיור במטבח או בחדרי השירותים והמקלחות, ומופעים פעם בכמה ימים: ולפעמים מדובר בעשרות או במאות זבובונים המתעופפים בבית. מכיוון שבדרך כלל טווח תעופתם של זבובונים מוגבל מאוד ברוב המינים, וכחברים בסדרת הזבובאים הם חרקים בעלי גלגול מלא – סביר להניח שבתוך ביתכם התפתחו תנאי דגירה מתאימים, והזבובונים חוגגים. שני מינים עיקריים של זבובונים המטרידים את האדם בביתו הם הדרוזופילה והיתוש-עש.

דרוזופילה – זבוב התסיסה

הדרוזופילה ידוע בשמו זבוב התסיסה, והוא דוגר במקומות שקיים בהם ריקבון, החל בפירות רקובים, דרך פחי זבל שאינם מרוקנים בתדירות גבוהה, ועד למשטחי ירוקת נסתרים, המספקים לו את התנאים המתאימים להתפתחות שלב הזחל. לדרוזופילה תרומה מדעית גדולה לאדם, והוא הבסיס לניסויי גנטיקה רבים הנערכים במעבדות שונות ברחבי הארץ והעולם. חלק מהתכונות העושות את הדרוזופילה לזבוב נוח לניסויים, הן שקצב ההתרבות שלו מהיר מאוד, וקל לגדל אותו. תכונות אלה מוכרות לאנשים רבים, ובעיקר לבעלי מסעדות שלעתים מגדלים אלפי דרוזופילות בעל כורחם.

זבובים קטנים

זבובון

יתוש-עש

9802_1

היתוש-עש הוא זבובון שמתפתח במערכת הביוב וחודר לתוך דירות מגורים דרך פתחי הניקוז של המקלחות והכיורים. היתוש–עש נוהג לעמוד על הקירות. בדרך כלל מדובר ביתוש-עשים בודדים, אך לעתים ניתן לפגוש בעשרות יתוש-עשים העומדים על הקירות. בנוסף לשני מינים נפוצים אלה, ייתכן שתפגשו זבובונים שונים ומשונים, אשר מצאו בתוך ביתכם תנאים המתאימים להתרבות, וגם במקרה זה עליכם למצוא את נקודת הדגירה שלהם. ריסוס כנגד הזבובונים המעופפים יהיה בעל יעילות נמוכה, שכן בתוך ביתכם קיים מקום המתאים לדגירה המאפשר לזבובונים להתפתח וליצור דורות חדשים, או תנאים המושכים את הזבובונים לחדור לתוך הבית. לכן, כל עוד לא תאתרו ותטפלו במקום זה, ובתוך כך תשנו את התנאים המושכים את הזבובונים או המאפשרים להם להתרבות – תמשיכו לסבול מנוכחותם של הזבובונים למרות הריסוסים.
אז היכן זה קורה? השלבים הראשונים שעוברים הזבובונים יכולים להתבצע אך ורק בסביבה שיש בה לחות גבוהה וחומר אורגני המשמש כמזון, ובביתכם קיימים מספר מקומות אופייניים כאלה, ובהם:

 • פח אשפה
 • ארונות מטבח רקובים
 • פתחי הניקוז בכיורים ובמקלחות
 • עציצים
 • אמבטיות ניקוז של מזגנים ושל מקררים
 • חדרים מעופשים
 • ג'קוזי

אחרי שבדקתם וראיתם שפח האשפה נקי והוא אינו מקור הזבובונים, המשמש כמדגרה או כמוקד משיכה, עליכם להתחיל בסריקה:
המקומות הראשונים שצריך לפנות אליהם אלו הם פתחי הניקוז בכיורים ובמקלחות, וכן פתחי הניקוז ברצפה המכוסים ברשת. בנוסף, מערכת הניקוז\ביוב משמשת בית גידול אידיאלי לזבובונים, אך למרות זאת ברוב המקרים אם הכול זורם כשורה, הזבובונים לא אמורים לחדור לתוך דירות המגורים. ואולם לעתים מתפתחות בעיות שונות שבעקבותיהן הזבובונים אכן עושים זאת.

הבעיה הראשונה: בזמן התקנת מערכת הניקוז לא הותקן בצינור הניקוז חלק הנקרא סיפון, שתפקידו לעצור ריחות על ידי כך שהוא אוגר מים ויוצר מחסום המונע מריחות הביוב לחדור אל תוך הבית. בנוסף עוצר הסיפון גם זבובונים ותיקנים. אם במקביל לנוכחות הזבובונים, אתם סובלים גם מריחות של ביוב מפתח הניקוז, כנראה יש בעיה בסיפון, או שהוא פשוט לא קיים.

בעיות בזרימת מים: מסיבות שונות נוצרה האטה בזרימת המים, המאפשרת לירוקת ולחומר אורגני אחר להצטבר וליצור תנאים מתאימים להתפתחות הרימות. ברוב המקרים הבעיה אינה מורגשת, והזבובונים הם העדות היחידה לבעיה בזרימת המים. ריסוס לתוך פתח הניקוז ייתן פתרון זמני; מכיוון שחומר ההדברה יישטף במים, הזבובונים יחזרו להתפתח במקום. הפתרון היחיד לטווח ארוך הוא שימוש בחומרים שנועדו לפתוח סתימות, והמסת שומנים או טיפול במערכת הניקוז על ידי אינסטלטור, שאמור לסדיר את הזרימה בצינור הבעייתי.

1083

1881

מקלחות וכיורים לא פעילים

הסיפונים בצנרת ניקוז במקלחות או בכיורים שלא נמצאים בשימוש שוטף מתייבשים ומאפשרים לזבובונים שבמערכת הביוב של הבניין לחדור לביתכם. לכן יש לאטום פתחי ניקוז של כיורים ומקלחות שאינם פעילים.

ארונות מטבח רקובים:

יש מספר אינדיקציות לכך שמקור הזבובונים הוא בארונות המטבח:

 1. זבובונים בתוך ארונות המטבח.
 2. ריח עובש או ריקבון בתוך ארונות המטבח.
 3. נזילות בצנרת הניקוז של הכיור או של מדיח הכלים.
 4. פח הזבל המאוחסן מתחת לכיור, שהצטברה על דופנותיו שכבת מיצי זבל שדוגרים בה הזבובונים, או פח זבל שנוהגים לרוקן אותו בתדירות נמוכה, והוא מהווה גורם משיכה לזבובונים.

הטיפול:

 • יש לרוקן את פח הזבל בתדירות גבוה, לשטוף וליבש אותו.
 • יש לתקן דליפות מים מצנרת הכיור או ממדיח הכלים.
 • אם יש ריח עובש או ריקבון בתוך הארונות, מומלץ להשתמש בתוכם במוצרים לספיחת לחות, שניתן לרכוש אותם כמעט בכל בסופרמרקט.

עציצים

לעתים מהווה אחד העציצים בבית מוקד משיכה או דגירה לזבובנים. יש לבדוק את העציצים במקומות הבאים:

 1. אמבטיה לאגירת מי ההשקיה יכולה להוות מקום דגירה מתאים לזבובונים שונים.
 2. לעתים מצליחים מיני זבובונים שונים לדגור באדמת העציץ אם האדמה לחה במידה מספקת.
 3. השיח עצמו מושך כנימות או יבחושים.
 4. עציצים הידרופוניים.

הטיפול

קיימים אירוסולים המתאימים לטיפול נגד כנימות בעציצים, שניתן לקנות במשתלות. כאשר אתם מזהים שבתוך אדמת העציץ או בקערה לאיסוף נוזלים יש דגירת זבובונים או ירוקת, ואינכם מעוניינים להשתמש בחומרי הדברה, ניתן לשנות את מיקומו של העציץ למקום גלוי לשמש, להשקותו בפחות מים או פשוט להוציאו מהבית עד שהבעיה תיפסק.

מקררים ומזגנים

בחלק מהמקררים והמזגנים קיים מגש המשמש לאגירת מים שנוצרים בתהליך הפקת הקור. לעתים מתפתחת ירוקת בתוך המגש, והזבובונים השונים מתחילים לדגור בירוקת. הפתרון המומלץ במקרים אלה הוא ייבוש המים במגש.

7706

1086

ג'קוזי

גם בג'קוזי עשויים להתפתח תנאים מתאימים לדגירת זבובונים, עקב נזילות מים במערכת האינסטלציה והתפתחות ירוקת בג'קוזי או בתוך הצינורות. בכל מקרה של זבובונים בסביבת הג'קוזי מומלץ להיוועץ באנשי אחזקה מוסמכים לטיפול בג'קוזי, ולהגיע למצב שבו לא מתפתחת ירוקת כתוצאה מעודפי מים. שימוש בחומרי הדברה במקרים אלה לא ישיג את התוצאות הרצויות, מאחר שאורך החיים של החומרים הללו בסביבות לחוֹת מוגבל במקרה הטוב לכמה שבועות, שאחריהם ברוב המקרים יחזרו הזבובונים לפעול בירוקת. מובן שהשימוש ברעלים בתוך צנרת הג'קוזי עשוי להוביל אתכם לרחיצה באמבטיית רעלים מבעבעת.

חדרים מעופשים: העובש משמש במקרים מסוימים מקום דגירה לזבובונים. כדי לפתור את הבעיה יש טפל בחדר המעופש בדרכים הבאות:

 1. אוורור החדר.
 2. שימוש בסופחי לחות.
 3.  ריסוס נגד עובש.

אם בעיית העובש נפתרה והזבובונים לא נעלמו, כנראה שהם מתרבים במקום אחר.

פירים להולכת תשתיות מים וביוב

בפירים להולכת תשתיות מים וביוב מתפתחים לעיתים קרובת תנאי לחות המתאימים להתפתחות זבובונים ממינים שונים והם מתרבים בהמוניהם, כשפיר עובר בצמוד למשרדים או לדירות חודרים חלק מהזבובונים לתוך המשרדים דרך סדקים שונים בקירות והופכים למטרד. הפתרונות לבעיה זו הם:

 1. יש לאתר את הפיר ואת פתחי הכניסה אליו ולבדוק האם בתוך הפיר יש זבובונים פעילים. לעיתים לעיתם משימה זו לא מעשית, יש להיעזר בתוכניות המבנה.
 2. במידה ומצאתם את הפיר ואכן הוא המקור ממנו מגיעים הזבובונים יש לפנות להנהלת הבניין או לוועד הבית ולדרוש מהם לטפל בבעיה, הטיפול הנכון ביותר יהיה לפתור את בעיית הלחות בפיר, אם לא ניתן לפתור את בעיית הלחות יש לבצע ריסוס כנגד הזבובונים בתוך הפיר.
 3. במידה ולא מצאתם את הפיר או את פתחי השרות שלו הפתרון היחיד שנשאר לכם הוא לרסס את הזבובונים או לפעיל בחדרים בהם הם פועלים מנורת UV שתלכוד אותם.

4246

לחימה בזבובונים המעופפים:

לאחר שאיתרתם וייבשתם את בית הגידול של הזבובונים, או במקביל לחיפוש מקור ההתרבות – אתם עשויים להישאר עם הרבה זבובונים מעופפים, אשר יפריעו לכם. אם מוקד הדגירה שטיפלתם בו הוא המוקד היחיד הקיים במבנה, ייעלמו זבובונים מטרידים אלו בתוך מספר ימים ללא ביצוע כל פעולה נגדם. אם נוכחותם של הזבובונים בלתי נסבלת מבחינתכם, ואחרי שהתייאשתם מלמעוך אותם אחד אחד, ניתן לפעול נגדם בכמה וכמה שיטות:

 1. ניתן לשאוב את הזבובונים באמצעות שואב אבק בזמן שהם נחים על הקירות.
 2. ניתן להציב מנורה לקטילת זבובים, אשר בחלק מהמקרים תלכוד את כל הזבובונים ובחלק מהמקרים לא תלכוד אפילו זבובון אחד – הכול תלוי בסוג המנורה ובמין הזבובונים. לכן מומלץ לקרוא בעיון את פרק מנורות לקטילת זבובים.
 3. ניתן להזמין מדביר שיבצע פעולת הדברה מתאימה, רצוי בחומר הדברה המיועד לקטילת זבובים.

ברחשים ויבחושים

קיימים עשרות מינים של זבובים קטנים ומטרידים הפעילים בשטחים פתוחים, ורק מומחה יכול לזהות באיזה מין מדובר, היכן הוא מתרבה והאם יש מה לעשות נגדו להוציא נפנופי ידיים והכאה עצמית.
חלק מהזבובונים מתרבים ופעילים בסביבת משק חי או במקומות עתירי לחות, וכדי לסבול מהם צריך להגיע לסביבת הפעילות שלהם ממש: חלקם האחר מתרבים במקומות רחוקים, ונסחפים עם הרוחות על פני מרחקים עצומים, כאשר כמעט בכל מקום שתלכו אליו, אתם עשויים לפגוש אותם ולסבול מהם. רובם ככולם פעילים בעונת האביב או הקיץ.

טיפול

כאשר אתם נתקלים בענני זבובונים קטנים מעופפים המטרידים את מנוחתכם, עליכם לדעת שברוב המקרים אין הרבה מה לעשות, למעט שימוש בתכשירים דוחי חרקים למריחה על הגוף.
אם אתם מקיימים אירוע בשטח פתוח, ניתן לבצע ריסוס טרום אירוע על ידי מדביר, שאולי ייתן לכם קצת שקט; ואולם באופן כללי אין טיפולים יעילים שניתן לבצע נגד היבחושים/ברחשים הפעילים בשטחים פתוחים, וצריך להמתין בסבלנות עד לשינויים במזג האוויר, אשר יעלימו אותם. ניתן להתנחם בעובדה שרוב הזבובונים פעילים למשך עונות קצרות יחסית.