הדברת חולדות, חולדת החוף, חולדה מצויה ועכברים

מכרסמים

חולדת החוף, החולדה המצויה והעכבר המצוי הם שלושה מיני מכרסמים שהסתגלו לחיים בצד האדם, ומתקיימים על בסיס תשתיותיו ונחשבים למזיקים תברואיים. המכרסמים הללו גורמים לנזקים למזון, לפגיעה בתשתיות, להעברת מחלות, ולפגיעה במשק החי. קיים דמיון בין שלושת המינים – במראה, בהתנהגות, ובמאפייני הנזק שהם גורמים לאדם ולתשתיות.

אולם מעצם היותם מינים שונים, פועל כל אחד מהם בסביבת האדם באופן שונה, על פי תכונותיו. הבדלים אלה מחייבים אותנו לדעת לזהות את מין המכרסם שנגדו אנו נלחמים – בדרך כלל על פי הסימנים שהוא משאיר אחריו, או על פי מראהו – ולהפעיל את אמצעי ההדברה המתאימים לסביבה שהוא פועל בה ולכמות המכרסמים בשטח. טעות בזיהוי סימנים אלה עשויה להאריך את משך פעולת ההדברה או לגרום לכישלונה.

חולדת החוף

חולדת החוף ידועה גם בשמותיה: החולדה הנודדת וחולדה נורבגית. משקל גופה מגיע עד-500 גרם וצבעה אפור. היא חיה בלהקות, זנבה באורך גופהּ והוא עבה בבסיסו כעיפרון, עיניה של החולדה קטנות ואוזניה אינן מכסות אותם בקיפול לפנים. גלליה מגיעים לגודל ולצורה של חרצן של זית והם שחורים.

חולדת חוף

חולדת חוף בבור ביוב בתל אביב

 

חולדת החוף חיה בדרך כלל לאורך מישור החוף. היא מעדיפה לחיות ליד מקווי מים והיא בעלת יכולת שחייה וצלילה, בארץ בדרך כלל לא ניתן למצוא אותה פעילה בטבע. משכנה העיקרי של חולדת החוף הוא בתוך מערכת הביוב, משם היא יוצאת לפעילות מעל פני השטח, דרך מכסי ביוב שבורים או דרך מחילות שהיא חופרת מסדקים בצינורות הביוב לפני השטח, מהביוב חודרת החולדה לבתי מגורים צמודי קרקע, דרך אסלות ודרך פתחי ביקורת של מערכת הביוב הקיימים בתוך הבתים, כשהיא מכרסמת את מכסי הפלסטיק.
יכולת חפירה שלה טובה ביותר והיא חיה במחילות מתחת לפני הקרקע ומתחת לריצוף וכשהיא מאתרת סדקים ברצפה היא חודרת דרכם לתוך מבנים. כמו כן חודרת חולדת החוף לתוך מבנים דרך פתחים בקירות, דלתות פתוחות או מתחת לדלתות סגורות, במרווח שבין הדלת לרצפה. חולדת החוף אוכלת כול. היא נוהגת לאכול גם בשר, ובתוך כך טורפת מינים של בעלי חיים קטנים, חיות משק, כמו עופות בלולים, וחיות משק גדולות חסרות ישע, כשהן קשורות למשל. חולדת החוף אינטליגנטית וחשדנית ומבין שלושת המינים היא הקשה ביותר להרעלה וללכידה.

חולדה מצויה

החולדה המצויה ידועה גם בשמות: חולדת העליות וחולדה אלכסנדרונית. זוהי חולדה בגודל בינוני, המגיעה עד משקל של 250 גרם וחיה בלהקות. צבעה אפור עם גוונים שונים של חום ולבן באזור הבטן. זנבה ארוך מאוֹרֶך גופה ובסיסו קרוב לעובי של עיפרון; עיניה גדולות ובולטות; אוזניה גדולות ובקיפול לפנים הן מכסות את העיניים.
החולדה משאירה גללים שחורים ומאורכים בעלי עובי אחיד כמעט לכל אורכם. לחולדה המצויה יכולת טיפוס מצוינת, והיא נוהגת לטפס על עצים ועל קירות ולבנות קִני המלטה מקש. הקנים שבונה חולדה זו דומים לקני דרורים. את קִני ההמלטה בונה החולדה המצויה על ענפי עצים וגדרות חיות, בעליות גג, בארגזי תריסים, ובכל מקום שהיא מוצאת בו פינה שקטה, אפילו בתוך דירות מגורים, בתוך ארונות בגדים, מנועי מדיחי כלים, תנורים, מזגנים, מקררים, ובמחסנים. לעתים קרובות החולדה גונבת מהאדם בדים וניירות, מכרסמת אותם ומשתמשת בהם לבניית קני המלטה.

חולדה מצויה

חולדה מצויה בתקרת רביץ

 

החולדה המצויה נוהגת לנוע על חוטי חשמל וטלפון, לעבור בין בניינים, ובין עצים לבניינים, לטפס על קירות עם טיח מחוספס או על בסיס תשתיות צנרת שונות, ולחדור לתוך דירות מגורים, גגות רעפים או תקרות מונמכות. דרכי החדירה למקומות אלה הם דרך חלונות פתוחים, סדקים, פתחים המשמשים למעבר תשתיות חשמל ותקשורת, אינסטלציה, ומיזוג אוויר. בעלי המקצוע המתקינים תשתיות אלה נוהגים לחצוב בקירות פתחים הגדולים מקוטר הצנרת שעוברת דרכם ולעתים קרובות פתחים אלה לא נאטמים בגמר העבודה. החולדות, הנוהגות לסרוק את הסביבה, מאתרות פתחים אלה וחודרות דרכם למבנה. החולדות המצויות חודרות לתוך דירות מגורים גם דרך דלתות וחלונות.
לחולדה המצויה יכולת קפיצה למרחק העולה על מטר ושיווי משקל מצוין. החולדה המצויה מעדיפה לאכול מזון צמחי אך היא אוכלת גם בשר.
החולדה המצויה חייה גם בשטחים פתוחים.

עכבר מצוי

מין מכרסם קטן, בדרך כלל בצבע אפור אך ייתכנו גם גוונים של לבן וצהוב. משקלו עד 20 גרם, עיניו קטנות, זנבו ארוך מאוֹרֶך גופו והוא בעובי של מקרוני. לעכבר המצוי יכולת טיפוס טובה והוא קופץ למרחקים ולגבהים של מעל חצי מטר. הוא פועל בכל סביבה שמתגורר בה האדם, וניחן ביכולת חדירה מעולה למבנים, דרך כל סוגי התשתיות החודרות למבנה מבחוץ באופן תת-קרקעי, דרך דלתות פתוחות ומתחת לדלתות סגורות עם מרווח של 5–6 מ"מ, עובי של עיפרון. הגללים של העכבר המצוי דומים בגודלם לגרגר של אורז או קטנים ממנו. הם חלקים, מחודדים בקצבותיהם וצבעם שחור.