הדברת עוריות

עוריות

העוריות שייכות למשפחת חיפושיות העוריות, והן בעלות גלגול מלא.

עונת פעילות

בתוך דירת מגורים יכולה החיפושית לפעול במשך כל השנה, בזכות טווח טמפרטורות יציב יחסית, אבל כמו כל החרקים היא מושפעת כמובן ממזג האוויר, ובחורף פעולתה מואטת.

מזון

העוריות ניזונות כמעט בכל סוג של טכסטיל שמקורו בעולם החי: צמר, כותנה, משי, נוצות, ומוצרי עור. בנוסף, נוהגות העוריות לאכול פגרים ולשלשת ציפורים.

תכונות אופייניות בולטת

קיימים מינים שונים של חיפושיות עוריות, לכולם מאפייני מראה והתנהגות דומים. כל אחד מהמינים פיתח לעצמו העדפות לסוגי מזון מסוימים, כמו למשל עורית השטיחים, שנוהגת לאכול שטיחים העשויים מחומרים טבעיים, ונמצא אותה בדרך כלל בצדו התחתון של השטיח. בניגוד לעש, העוריות גורמות לנזק גדול בתוך זמן קצר, ולכן לגילוי המוקדם ולטיפול המיידי נודעת חשיבות גדולה. זחל העורית מכוסה בשערות פלומה, המקלה מאוד את מלכת הזיהוי.
העוריות מתרחקות מאור, ולכן עיקר פעילותן תהיה במקומות חשוכים.

 

במוקדי הפעילות שלהן מתרחשת בדרך כלל המולה גדולה, וניתן למצוא שם כמויות גדולות של זחלים הזוחלים בזריזות בתוך מוקד הנגיעות, ולעתים תמצאו גם את החיפושיות הבוגרות. ואולם, למרות כל ההמולה, פעילות זו בדרך כלל סמויה וממוקדת בחפץ אחד או בבגד אחד, אשר אותו מעדיפות העוריות. מובן שיש מקרים שבהם מתגלה נגיעות ביותר מחפץ או מבגד אחד. כאשר מתגלה מוקד פעילות של עוריות, הוא בדרך כלל מצליח להבהיל את בעל הבית בגלל היקף הנגיעות, הנזק, וההמולה.

 

לעוריות יכולת מעשית לגרום נזק של אלפי שקלים בבתים מכיוון שבניגוד לחרקים אחרים ובניגוד לעש הבגדים, הן תוקפת מוצרי עור ושטיחים. לחרק זה קצב ריבוי מהיר מאוד ולפעמים אם לא תגלו את פעילותו, הנזקים שיכולים להיגרם על ידו יהיו בלתי הפיכים. העוריות גורמות לנזקים קשים במוזיאונים כשהן פוגעות בפוחלצים, באריגים, ובמוצגים שערכם אינו יכול להימדד בכסף. במקומות אלה בדרך כלל מתבצעות פעולות ניטור והדברה שוטפות, ועדות לכך היא המוצגים עצמם, אשר מצליחים לשרוד במהלך השנים.

 

אם יש לכם בבית מוצגים בעלי ערך סנטימנטאלי או כספי רב, העשויים מחומר שמקורו מעולם החי או הצומח, רצוי שתבצעו בהם ביקורות שוטפות ותימנעו מלאחסן אותם במקומות שאין לכם גישה שוטפת אליהם.
תכונה ייחודית לעוריות היא שאף על פי שאלו חרקים בעלי גלגול מלא, ניתן למצוא את החיפושיות הבוגרות ואת הזחלים באותה סביבת חיים, כאשר הם ניזונים מאותו סוג מזון.

ניטור וזיהוי

זחל אחד, חיפושית או נשל בבתי מגורים צריכים להדליק נורה אדומה.

9134_1

סביבה ופעולות מניעה

מכיוון שהעוריות ניזונות גם מפגרים ומלשלשת ציפורים, כל מוקד קינון של יונים או של ציפורים אחרות הנמצא בקירות החיצוניים של ביתכם יוצר תנאים מושלמים עבור העוריות ומגדיל את הסיכויים שתפגשו אותן בתוך ביתכם. לכן יש להרחיק את מוקדי הקינון, לבצע ניקיון של הלשלשת, ולרסס נגד חרקים.

האם מומלץ לטפל במזיק לבד?

הטיפול המיידי שצריך להיעשות בזמן גילוי הנגיעות הוא הרחקת החפץ או הבגד מהבית וחשיפתו לאור השמש.
ניקיון יסודי של האזור או החפץ הנגוע בעזרת שואב אבק (אם אתם מתכוונים לשמור אותו), וסריקה יסודית בכל הבית במטרה לאתר מוקדי נגיעות נוספים:

  • בכל ארונות הבגדים וכן בבגדים הארוזים בתוך שקיות ניילון.
  • בכל המגירות ובכל ארונות הספרים.
  • בכל השטיחים.
  • במידה ובבית קיימים מוצרים העשויים משנהב, עור, קרניים, צמר נוצות, או כל מוצר אחר העשוי מהחי יש לבדוק אותם באופן יסודי.

בדרך כלל פעולות של הרחקת חפצים או בגדים נגועים, בתנאי שבוצעו ביסודיות, מצליחות לפתור את הבעיה, וכדי לבצען אינכם זקוקים למדביר. אך אם מדובר בהיקפי נגיעות גדולים או שאתם מפחדים או נגעלים לבצע פעולות אלה בעצמם, הזמינו מיד מדביר. אל תדחו את הטיפול, מכיוון שהיקפי הנזק גדלים מדי יום.

הדברת עוריות

אם לאחר הרחקת החפץ הנגוע, אתם עדיין רואים זחלים או חיפושיות מסתובבים בבית, או שאתם רואים זחלים וחיפושיות ואינכם מצליחים למצוא את החפץ הנגוע, אין לכם בררה, ועליכם להשתמש באופציה האחרונה שנותרה לכם – ביצוע הדברה.

 

במקרה זה השיטה המומלצת היא טיפול נפח באבוקות עשן או במערפל קר. יש לזכור שלאבוקות עשן יכולת חדירה נמוכה, וזהו חיסרון גדול מבחינתכם, וכן שארתיות נמוכה שמהווה חיסרון אך מצד שני יתרון, מכיוון שהסביבה נשארת ללא רעלים לאחר העישון. למערפל הקר יכולת חדירה טובה בהרבה מאבוקות העשן, בתנאי שיופעל כראוי על ידי המדביר, אך חסרונו ברמת השארתיות של חומר ההדברה עשויה להיות גבוהה.
בכל מקרה, אם לא מצאתם את מוקד הפעילות של העוריות, ייתכן שההדברה לא תצליח.

אחריות

מדביר מנוסה יימנע מלתת אחריות על טיפול נגד עוריות, מכיוון שכל עוד יש תנאים המתאימים להתרבות, הן יצליחו לפעול במקום, עם או בלי פעולות הדברה או ניטור.