הדברת פסוקאים

פסוקאים

פסוקאים הינם קבוצה של חרקים זעירים שאורכם כמילימטר, הדומים במבט ראשון לכינים. ניתן לפגוש בהם על רצפת הבית או קירותיו, על גבי רהיטים, על מדפי ספרים או בין דפי הספרים. חלקם בעלי כנפיים הנראות בבירור אך הם אינם עפים אלא נעים בהליכה מהירה ולעתים בורחים בקפיצה, בדומה לפרעושים. הפסוקאים נצפים כבודדים או בהמוניהם, והם ניזונים משאריות מזון, ממיני עובש בלתי נראים או ממוצרי נייר.

נזק

בדרך כלל הפסוקאים אינם גורמים נזק לאדם, אך כשאוכלוסייתם גדולה ופעילה לאורך זמן ללא הפרעה, הם עשויים לגרום נזק למוצרים העשויים מן החי כמו פרוות או בדי משי, או למוצרים העשויים נייר.

גירודים

אנשים מסוימים יחושו גירוד כשהם רואים את הפסוקאים מסתובבים בבית. בדרך כלל כשחרקים עוקצים אדם, נוצרת בסביבת העקיצה תגובה אלרגית אדומה ונפוחה הגורמת לגירודים. אם אין על גופכם סימנים אלה, ואתם רק מרגישים גירודים, סביר שמקור הגירודים הוא לא הפסוקאים עצמם, אלא תחושת הפחד שהם מעוררים, כמתואר בפרק האקרופוביה.
אחת הדרכים להעביר את הגירודים הללו היא במחשבה על הכסף הרב שתשלמו על הדברת חרק שאינו גורם לכם כל נזק פיזי.

הסיבות להופעת הפסוקאים

פסוקאים פועלים בבתי מגורים שמתקיימים בהם תנאים המתאימים להתרבות. לא ניתן לצפות מראש היכן יופיעו הפסוקאים ומהם התנאים המאפשרים להם להתרבות. לעתים הם ייעלמו כלעומת שבאו בתוך פרק זמן קצר, גם בלא כל פעולת הדברה, ולעתים הם ישהו במקום זמן ממושך גם לאחר שתבוצע נגדם סדרה של פעולות הדברה.

טעות בזיהוי

לעתים קרובות ניתן לטעות בזיהוי הפסוקאים ולחשוב כי הם קרציוני יונים. קיימים מספר ההבדלים בין השניים:

  1. פסוקאים הם בעלי 6 רגליים וזוג מחושים. לקרציוני היונים 8 רגליים והם אינם בעלי מחושים.
  2. על בטנם של הפסוקאים ניתן לראות בבירור סגמניטים (קווי רוחב), לעומת זאת בטנם של קרציוני היונים חלקה.
  3. גופם של הפסוקאים מאורך והם דומים לכינים, ואילו גופם של קרציוני היונים עגול ולא ניכרים בו הבדלים בין חלקיו השונים.
  4. בדרך כלל, בהינתן לקרציוני היונים ההזדמנות, הם יטפסו מיד על גופו של האדם, ואילו הפסוקאים יעצרו, יחשבו, יתעלמו, ויעקפו את האצבע המוגשת להם.

מתי לטפל?

כאשר אתם מבחינים מדי פעם בפסקואי המסתובב בביתכם, ניתן ורצוי להימנע מריסוס, שלא בהכרח יצליח להעלים את הפסוקאים מהבית; אך כשביתכם מתמלא בערב רב של פסוקאים, אין לכם בררה אלא להזמין מדביר.

אחריות

מאחר שהריסוס אינו משנה את התנאים המאפשרים לפסוקאים להתרבות, לא ניתן למנוע את הופעתם לאחר הריסוס, ולכן רוב המדבירים נמנעים מלתת אחריות על ריסוס נגד פסוקאים.

הטיפול

הפסוקאים נוהגים להסתובב על פני כל הבית, בדרך כלל ללא כל מאפיין של אזור פעילות מסוים. בין אם מדובר בפסוקאים בודדים שאתם רוצים להדביר ובין שביתכם מוצף במאות או באלפי פסוקאים, הטיפול האפקטיבי היחיד הוא ביצוע טיפול נפח, הכולל שימוש באבוקות עשן או במערפל קר. בדרך כלל הטיפול יהיה אפקטיבי רק נגד פסוקאים שנחשפו אליו בזמן פעולת ההדברה והוא לא יצליח למנוע מהפסוקאים להתרבות מחדש, מאחר שהוא אינו משנה את התנאים הסביבתיים המאפשרים להם להתרבות.

האם לקרוא למדביר או שניתן להדביר את הפסוקאים לבד

מאחר שהפסוקאים מסתובבים בדרך כלל על פני כל הבית, לא ניתן לבצע נגדם טיפול אפקטיבי באמצעות אירוסול ביתי, ולכן מומלץ להימנע מלכתחילה משימוש באירוסול נגדם, מכיוון שהוא עלול לסכן אתכם יותר מאשר את הפסוקאים. מומלץ אפוא לקרוא למדביר המצויד בידע, בניסיון ובציוד לביצוע טיפולי נפח.