הדברת פרעושים

הפרעוש הוא חרק בעל גלגול מלא. עונת הפעילות שלו היא מתחילת האביב, במשך הקיץ ועד לסתיו. הוא פעיל בשעות היום והלילה, וניזון מדם של יונקים.

הקשר בין המבנה/סביבה לפרעוש הוא מורכב ביותר מהסיבות הבאות:

  1. יכולת ההתרבות של הפרעושים תלויה בעיקר בהמלטה של יונקים ופחות בתנאים הסביבתיים שקיימים במקום ההמלטה, כך שניתן לומר שהקשר בין המבנה לפרעוש תלוי בעצם בקשר שיש בין המבנה לפונדקאי של הפרעוש למשל מקום שמאפשר לחתולה להמליט.
  2. התנאים הסביבתיים במקום ההמלטה משפיעים באופן קריטי על יעילות פעולת ההדברה, על עצם היכולת לבצע אותן, על עלותן, על משך הזמן ומספר הפעולות שיהיה בהן צורך.
  3. אורך החיים של הפרעוש מקשה על פעולת הניטור ועל יעילות של פעולת ההדברה
  4. פעולת מניעה כנגד פרעושים הן קשות ביותר מכיוון שלפרעושים יש יכולת להתפשט על פני מאות מ"ר מרובעים ממקום בו התרחשה ההמלטה, כך שבנוסף לכל הקושי למנוע את ההמלטה אין כמעט שום יכולת למנוע את התפשטות הפרעושים ממקום ההמלטה.

הדברת פרעושים – תכונות אופייניות

הפרעוש הוא חרק טפיל הניזון מדמם של יונקים. צבעו שחור אדמדם, ומבנה גופו צר ומותאם לתנועה מהירה בפרוותו של הפונדקאי. נקבת הפרעוש מטילה במהלך חייה כמה מאות ביצים.

הדברת פרעושים

פרעוש עוקץ את עבדכם הנאמן

 

רוב חייו של הפרעוש מתנהלים על פני הקרקע, שם הוא עובר את שלב הביצה, הזחל והגולם, למעט הזמן שבו הוא מוצץ דם מהפונדקאי שלו.
כדי להגיע לפונדקאי שלהם, פיתחו הפרעושים יכולת קפיצה לגבהים של עשרות סנטימטרים.
קיימים כאלפיים מינים של פרעושים. חלק ממיני הפרעושים פיתחו לעצמם העדפה לבעלי דם חם מסוים, הסתגלו לאורך חייו, והם זקוקים לדמו על מנת להתרבות. אולם בתנאים מסוימים, כאשר חום גופו של הפונדקאי משתנה או שהוא לא נמצא בשטח, נאלצים הפרעושים למצוץ את דמם של יונקים אחרים. להעדפה זו משמעויות רבות: חלקן פועלות לטובתנו, חלקן מקשות על חיינו וחלקן קשורות להתפתחות מגפות בקרבנו. לנושאים אלה נתייחס בהמשך הפרק.
למרות כושר הקפיצה של הפרעושים, ניידותם מוגבלת, ויכולת ההתפשטות המדהימה שלהם מבוססת על תנועת הפונדקאים, שמפיצים אותם על פני השטח.
מחזור החיים של הפרעוש מביצה ועד לפרעוש הבוגר בתנאים טובים נמשך כשבועיים עד שלושה שבועות. כאשר התנאים מחמירים, כתוצאה משינויי מזג אוויר או מחסור בפונדקאים, מעכבים הפרעושים את בקיעתם מהגלמים, נשארים במצב זה עד שנה, ובוקעים מהגולם כאשר התנאים משתפרים ובשטח מופיעים פונדקאים.

הדברת פרעושים בבית – פרעוש האדם

גם האדם זכה לכבוד המפוקפק להיות פונדקאי של פרעוש, הנקרא פרעוש האדם.
מין זה, אשר ליווה את האדם מהתקופה שבה הוא חי במערות, הפך נדיר בעקבות השינויים הקיצוניים שעבר האדם באורח חייו. המעבר למגורים במבנים בעלי רצפת אבן אטומה הפכו את סביבת החיים של האדם לסביבה שאינה מתאימה לפרעוש האדם והוא הפך נדיר בסביבה זו.

המפגש בין האדם לפרעוש

לבעלי חיים מסוימים יש באופן טבעי מקום שבו הם מגדלים את צאצאיהם לאחר ההמלטה. מקום זה יכול להיות מערה או מקום מסתור אחר המאפשר לאם לגדל את גוריה בשבועות הראשונים, כאשר הם ללא יכולת תנועה, באופן בטוח. הפרעושים מנצלים מצב זה ומתרבים בסביבת האם והגורים. זו הסיבה שלעיתים קרובות יש צורך בפעולת הדברת פרעושים בחצר או הדברת פרעושים בגינה.
על מנת להבין איך עוברים הפרעושים ממקומות מסתור אלה אל האדם נתייחס לחתולת הרחוב כדוגמה.
לאחר ההמלטה נוהגת חתולת הרחוב להסתיר את גוריה במקום מסתור למשך כמה ימים. הפרעושים נוהגים לנצל מצב זה, והם ממצים את פוטנציאל הריבוי שלהם עד למקסימום, שמשמעותו אלפי פרעושים במקום המסתור. כאשר הופך המצב לבלתי נסבל, והגורים נמצאים בסכנת חיים כתוצאה מאובדן דם ומחלות, מעבירה החתולה את הגורים למקום מסתור אחר, והפרעושים נשארים ללא מקור דם. בשלב זה, אם מקום המסתור נמצא בסמוך למגורי האדם, תוקפים הפרעושים את האדם כבררת מחדל, ומוצצים את דמו.

הדברת פרעושים

התפשטות הפרעושים

לאחר שהפרעוש קופץ על גופו של האדם, הוא מתחיל למצוץ את דמו, תהליך שנמשך מספר דקות, אשר בסופן יורד הפרעוש מהאדם במקום שאליו הוא הגיע בינתיים, וכך מתפשטים הפרעושים לתוך בתי מגורים, משרדים ומכוניות.
בדרך כלל בני האדם אינם מבחינים בפרעושים הקופצים על רגליהם, ממשיכים לעבור במשך מספר ימים בסביבת האזור הנגוע, ובתוך כך מפיצים את הפרעושים לכל מקום שאליו הם מגיעים. אף על פי שבדרך כלל רוב האנשים חשים בעקיצות, חולפים מספר ימים עד שהם מבינים מהו הגורם לעקיצה ומה מקורו. מובן שהפצת הפרעושים נעשית גם על ידי בעלי חיים שונים המשוטטים בשטח.
כאשר מקום המסתור שחתולה המליטה בו נמצא בסביבה עירונית, בתוך בית משותף או בחצרו, או במוסד ציבורי – מתפשטים אלפי פרעושים על גופם של העוברים ושבים על פני שטחים עצומים שיכולים להגיע למאות או לאלפי מטרים מרובעים של שטחי מגורים, משרדים, וגינות ציבוריות.

עקיצת הפרעוש וגירודים

במהלך העקיצה מחדיר הפרעוש לגופו של הקורבן רוק המכיל חומרים שמונעים את קרישת הדם ומאלחשים את מקום העקיצה. הרוק גורם לאלרגיה בסביבת העקיצה, שגורמת לגירודים. התגובות האלרגיות נמשכות מספר ימים לאחר העקיצה.
בחלק מהמקרים האדם גורם לעצמו פצעים כתוצאה מהגירוד.
עקיצות הפרעושים על גוף האדם מתרכזות בדרך כלל על הרגליים. אם האדם לובש מכנסיים ארוכים בעת שהפרעושים קופצים על גופו, יטפסו הפרעושים על המכנסיים. חלקם יחדרו מתחת לחולצה ויעקצו את גופו באזור הבטן וחלקם ימשיכו לטפס על החולצה מבחוץ ויעקצו באזור הפנים.
כשהפרעושים נמצאים בתוך הבית, הם מגיעים בשלב מסוים גם לתוך המיטות והספות – אז מתחילות להופיע עקיצות באזור הבטן והפנים.
על מנת להקטין את הסבל שנגרם מהעקיצות ניתן לקבל מרופא טיפול נגד אלרגיה במקביל לטיפול נגד הפרעושים עצמם.
כאמור, עקיצות הפרעוש גורמות לגירודים שבמקרים חמורים הופכים לפצעים. בכדי להימנע מהסבל ומהצלקות שמותירים הפצעים, יש להשתדל לגרד בכריות האצבעות ולא בציפורניים.

פרעושים וחיות אחרות