הרחקת לטאות מהבית

בישראל עשרות מינים של לטאות, שאת חלקם ניתן לפגוש בשטחים פתוחים או בחצרות הבתים. כל מיני הלטאות החיות בארץ אינן מסוכנות לאדם כלל אך הן עלולות להוות הפרעה וניתן הרחקת לטאות מהבית.
קיימים שלושה מיני לטאות הנוהגות לחיות בסביבת מגורי האדם: שממית הבתים, מניפנית, והחרדון המצוי. שלושת המינים הללו מצטיינים בצֵיד-חרקים והם משמשים כמדבירי חרקים ופרוקי רגליים אחרים בתוך הבית ובחצר.

שממית הבתים

זהו מין נפוץ מאוד, הנוהג לפעול בתוך בתי מגורים ועל הקירות החיצוניים של הבית. השממיות פועלות בסביבה עירונית וכפרית כאחד. הן בדרך כלל פועלות על חלונות רשת, בסביבת מנורות, ובמקומות אחרים שנוהגים להתרכז בהם חרקים. לעתים קרובות מתרכזות מספר שממיות באותו האזור.

הרחקת לטאות מהבית

השממיות נוהגות להסתתר בחללים של ארונות חשמל, בארגזי תריסים, במדפים ובארונות המשמשים לאחסנה, ובמחסנים. לעתים קרובות מסתתרות כמה שממיות באותה נקודת מסתור.
השממיות צדות חרקים עד גודל של תיקן, והן נוטלות חלק חשוב בהדברת חרקים בבית.

קצב ההתרבות

לשממית הבתים קצב התרבות אטי. הנקבה מטילה שתי ביצים כמה פעמים בשנה. הביצים קטנות, הן בצבע לבן, ולעתים ניתן למצוא אותן במקומות לחים בתוך הבית.

גללים

גללי השממיות דומים בגודלם ובצבעם לגללים של עכברים, ורבים טועים כשהם רואים גללי שממית, ומזמינים מדביר או מבצעים בעצמם פעולות הדברה נגד עכבר שבעצם לא קיים בבית.

028_3

ההבדל העיקרי בין גללי העכבר לגללי השממית הוא שבגללי השממית ישנו באחד הקצוות חלק קטן לבן: לעתים מתנתקים שני החלקים זה מזה, ואז ניתן לטעות ולחשוב שמדובר בגללי עכבר, אולם ברוב המקרים ניתן להבחין בגוש קטן ולבן בצמוד לגללים השחורים, וזהו סימן ודאי המבדיל בין גללי השממית לגללי העכבר. הבדל נוסף בין גללי שממית לגלי עכבר הוא שגללי השממית מתפוררים בקלות רבה ואז ניתן לראות שהם מורכבים מחלקי חרקים. לעתים ניתן למצוא ריכוז גבוה של גללי שממיות בארונות חשמל או על מדפים במחסנים או בארגזי תריסים.

מניפנית

זהו מין של שממיות הפועל על קירות הבית החיצוניים ולעתים נכנס לתוך בתים. בדרך כלל המניפניות חיות בקבוצות של מספר פרטים.
למניפניות שתי תכונות בולטות:

  • בקצות האצבעות יש למניפנית מעין התרחבות קטנה הדומה למניפה. מניפות אלה משמשות אותן להיצמדות למשטחים אנכיים.
  • המניפניות מתקשרות ביניהן בקולות הדומים לנקישות.
  • המניפנית צדה פרוקי רגלים עד לגודל של עקרב.

הדברת שממיות

חרדון

החרדון הוא לטאה שחיה על קירות בתים, חומות וסלעים, ולעתים ניתן למצוא אותה גם בתוך תשתיות חשמל ותקשורת. צבען של הנקבות ושל הפרטים הצעירים הוא אפור קרם, וצבעם של הזכרים שחור. החרדונים חיים בקבוצות ולעתים קרובות ניתן לראותם משתזפים בצוותא בשמש. החרדונים אינם נוהגים להיכנס לתוך בתים.

נשיכות

אם תצליחו לתפוס חרדון ביד, אתם עלולים לזכות בנשיכה כואבת.

אמונות תפלות

על פי האמונות התפלות, כל מי שהורג שממית ייפגע מעין הרע, ולכן יש להביא בחשבון את ההשלכות החמורות שעשויות להיות לפגיעה בשממיות.

מלחמות דת

תנועות החיזור של החרדון, הכוללות הרמה והורדה של הראש, מעוררות את חמת זעמם של חלק גדול מהמוסלמים, החושבים שהחרדונים מחקים אותם בשעת התפילה וצוחקים עליהם בתוך כך.