לוכד חולדות

תכונות כלליות

כרסום

לכל מיני המכרסמים יכולת כרסום מעולה, המאפשרת להם לכרסם כמעט את כל סוגי החומרים שהאדם נוהג לבנות מהם מבנים, למעט בטון באיכות טובה, זכוכית, וברזל. יכולת הכרסום מבוססת על ארבע השיניים הקדמיות, הגדלות ללא הפסקה במשך כל חייו של המכרסם. למכרסם יכולת לחדד את שיניו אחת כנגד השנייה. השיניים מאפשרות למכרסמים ליצור לעצמם מעברים אל תוך מבנים ובתוכם, דרך קירות גבס, עץ ובטון פריך. כמו כן, יש להם יכולת לכרסם אריזות מזון, למעט קופסאות שימורים ואריזות זכוכית, ויכולת לחדור לתוך בידודים תרמיים של מקררים ותנורים וליצור לעצמם מחילות לתנועה, למגורים, ולהמלטה. בנוסף נוהגים המכרסמים לכרסם חוטי חשמל ותקשורת ולגרום להפסקות חשמל במבנים ובציוד חשמלי, ולקצרים בתקשורת.

3514_1

 

טיפוס ושיווי משקל

לשלושת המינים יש יכולת טיפוס טובה מאוד, והם יכולים לטפס על עצים, על עמודי חשמל, על קירות בעלי טיח מחוספס, או על בסיס סדקים בקירות, לאורך צנרת, כשהם עוטפים אותה ברגליהם או כשהם לוחצים את עצמם בין הצינור לבין הקיר, ובתוך הצינורות עצמם. המכרסמים מטפסים על בניינים, על הקירות מבחוץ או דרך התשתיות השונות העולות בתוך הפירים בבניין. יכולת שיווי המשקל מאפשרת למכרסמים, ובמיוחד לחולדה המצויה, לנוע על חוטי חשמל, לעבור בין עצים לבניינים ולפעול על פני שטחים עירוניים גדולים מאוד.

יכולת מעבר דרך סדקים צרים

בית החזה של המכרסמים בנוי בצורה המאפשרת להם להתכווץ ולהידחק דרך פתחים צרים מרוחב גופם, ומגבלת המעבר היא קוטר הגולגולת. עכברים יכולים להידחק דרך סדקים ברוחב של 5–6 מ"מ וחולדות יכולות להידחק בסדקים של החל מ0.6–0.7 מ"מ במקרה של גורים ועד לסדקים של 1–2 ס"מ במקרה של חולדות בוגרות. בפועל, כל חור בקוטר של עיפרון ומעלה מתחת לדלת או בנקודת מעבר של תשתית מכל סוג שהוא, מאפשר לעכבר או לחולדה לחדור לתוך המבנה או לתשתית.

2571_1

 

2599_1

 

קפיצה

למכרסמים יכולת קפיצה מעולה והם יכולים לקפוץ מעל חצי מטר לגובה ולרוחק ולקפוץ כלפי מטה מגבהים של 2–3 מטר. החולדה המצויה מצטיינת בקפיצה למרחקים ולגבהים של מעל מטר ואילו הזכרים השמנים של חולדת החוף נזקקים לעתים למספר ניסיונות על מנת לקפוץ מעל מדרגה.

שחייה וצלילה

למכרסמים יכולת שחייה טובה. חולדת החוף היא המין המצטיין בתחום השחייה והצלילה.

חפירה

לשלושת מיני המכרסמים יכולת חפירה טובה. חולדת החוף והעכבר נוהגים לחדור לתוך מבנים כשהם חופרים מחילות מתחת לרצפה ומוצאים בה נקודות תורפה, בסדקים או בנקודות חדירה של תשתיות אינסטלציה או חשמל החודרות לתוך המבנה. כמו כן חפירת המחילות מתחת לרצפה גורמת לשקיעת מרצפות שמאפשרת למכרסמים לחדור למבנה. לעתים קרובות ניתן לראות באדמה פתחי מחילות המעידים על פעילות מכרסמים.

6224_1

 

מריחת שתן וגללים

החולדות נוהגות למרוח את גופן בשתן ובגללים של עצמן. תכונה זו גורמת להן ליצור כתמים שחורים במקומות שגופן מתחכך בהם בקירות או בנקודות מעבר צרות שהן עוברות בהם באופן קבוע.

1490_1

 

חרדת רעלים

לחולדות יכולת למידה מניסיון של חולדות אחרות. כאשר חולדה נפגעת מרעל מיד לאחר אכילתו, לומדות החולדות האחרות, שלא נפגעו, לזהות את הרעל כמזון שמסכן אותן, והן מפסיקות לאכול אותו. כמו כן לומדות החולדות לזהות את הסכנה הגדולה שבמלכודות, ולאחר שכמה חולדות מלהקה נלכדות במלכודות, מפסיקות חברותיהן האחרות ללהקה להילכד בהן.

7693_1

 

נאופוביה

זוהי תכונה האופיינית לחולדות, ובמיוחד לחולדת החוף. החולדה היא חיה חשדנית, הנזהרת מחפצים לא מוכרים שמופעים בשטח מחייתה. המשמעות המעשית של תכונה זו היא שחולדות נזהרות ממלכודות שאנו מציבים ולוקח להן זמן עד שהן מתרגלות למלכודות ונלכדות בהן.

קצב התרבות

לשלושת מיני המכרסמים קצב התרבות מהיר מאוד, העומד על משך הריון של 20 עד 22 ימים. גורי העכברים נגמלים כעבור חודש בקירוב, והחולדות כעבור חודשיים חצי בממוצע. מספר הגורים בכל המלטה: עכברים עד 8 גורים, וחולדות עד 12 גורים.