רשת יונים, רשת יונים למסתור כביסה

אמצעי מיגון ושיטות לחימה נגד יונים

הלחימה נגד היונים נחשבת לפעולה מורכבת ולבחירת אמצעים בהם יעשה שימוש יש חשיבות מכרעת בהצלחת פעולת ההרחקה, מהסיבות הבאות:

 1. היונים נחשבות לציפורים אינטליגנטיות ולוחמניות, שיבחנו כל אמצעי שיופעל נגדן ויפעלו נגדו בנחישות ולעתים בהצלחה, בכדי לחזור לנקודת החנייה או הקינון.
 2. בחירת אמצעי ההרחקה או ההדברה צריכה להיעשות ביחס לאופי הפעילות של היונים במבנה, לאופי הפעילות של האדם במבנה, ולאפשרויות הגישה.
 3. מכלול השיקולים האלה יכול להיעשות בדרך כלל רק על ידי מדביר המנוסה בהרחקת יונים.

דוקרנים

שיקולים בבחירת דוקרנים

מטרת הדוקרנים היא למנוע נחיתה וחנייה של יונים על קורות, מעקות ואדני חלונות. ברוב המקרים לא ניתן למנוע קינון באמצעות דוקרנים.
קיימים סוגים רבים של דוקרנים, ולכל סוג יתרונות וחסרונות. חלקם מונעים מהיונים לנחות וחלקם למרבה הפלא לא מצליחים למנוע נחיתה. הדוקרנים יעילים רק למניעת חניית יונים בשטחים צרים, כגון קורות בשוליים של גגות ואדני חלונות. במקומות שבהם השטח שהיונה נוחתת עליו גדול מהשטח שהדוקרנים מחוברים עליו, יעילותו של פס דוקרנים תהיה מוגבלת רק למקום בו מותקנים הדוקרנים, מכיוון שיונים לא מפחדות לעמוד על יד הדוקרנים, ובחלק מהמקרים אם הדוקרנים אלסטיים, הן גם עוברות אותם בהליכה או ממשתמשות בהם כחלק ממצע הקינון.
ליונים יכולת לנחות על הדוקרנים הבאים:

 1. דוקרנים שגובה הקוצים שלהם הוא פחות מ-9 ס"מ.
 2. דוקרנים שהמרחק בין הקוצים שלהם הוא 5 ס"מ או יותר.
 3. דוקרנים אלסטיים שהיונה יכולה לכופף עם משקל גופה.
 4. דוקרנים שהתקנתם רופפת, שהיונה יכולה לפרקם.
 5. בחלק מהמקרים היונים נעזרות בדוקרנים על מנת לקנן, וניתן לראות יונים שבונות את הקן שלהן על שטחים המוגנים בדוקרנים, אחרי שהן מסדרות אותם בהתאם לצרכיהן.
 6. חשוב לדעת שהיונים לא נפגעות מהדוקרנים מכיוון שהן יודעות להיזהר מהם.

חסרונות הדוקרנים

 1. עלות גבוהה באופן יחסי.
 2. קיימים סוגים שונים של דוקרנים, ואדם ללא ניסיון מתקשה בבחירה ופעמים רבות בוחר בדוקרנים הלא טובים או באלו הראשונים שהוא רואה.
 3. למרות שזה נראה פשוט, צריך הרבה ידע וניסיון בהתקנת דוקרנים על מנת שהפעולה תצליח.
 4. אמנם היונים לא נוחתות על אדן החלון, אבל גם אתם לא יכולים להשתמש בו.
 5. הדוקרנים אינם אסתטיים.
 6. אין עם מי להתייעץ. המוכר בחנות ברוב המקרים לא מבין כלום בנושא והוא בעל אינטרסים למכור, כך שאתם במלכוד.

לכן כאשר אתם מבינים שהפתרון היחיד הוא התקנת דוקרנים, מומלץ לפנות לחברת הדברה שמתמחה בתחום ונוהגת לתת גם אחריות על איכות העבודה והצלחת הפעולה.

קפיצים:

בדומה לדוקרנים נועד הקפיץ למנוע נחיתה וחנייה של היונים על קורות ואדני חלון, מעקות ומשטחים צרים אחרים המשמשים לחניית יונים. לקפיץ כמה יתרונות על פני הדוקרנים:

 1. עצם הגמישות שלו מאפשרת להתקינו על מעקות ועל אדני חלונות, וניתן להישען עליו ולנקות תחתיו.
 2. קפיץ אינו דוקר.

חסרונות:

 1. קל מאוד להתקין את הקפיץ בצורה לא נכונה, שלא מונעת את נחיתת היונים.
 2. בדרך כלל הקפיץ הוא ברוחב נתון, של 8–9 ס"מ, ולכן בשטחים רחבים הוא יקר יותר להתקנה מכיוון שלפעמים צריך להתקין כמה סלילים כדי לכסות את כל השטח.
 3. כמו הדוקרנים, הקפיץ לא יעיל במניעת קינון, אלא רק בהגנה על מקומות שיונים נוהגות לנחות עליהם למנוחה.
 4. לעתים רחוקות היונים מסתבכות בקפיצים ומתות.
 5. משך ההתקנה של הקפיץ הוא ארוך באופן יחסי לדוקרנים באותו שטח נתון.

גגונים או פרגולות נגד גשם של לשלשת

לפעמים, כאשר היונים עומדות במקום גבוה שאין אליו גישה, מעל לדלת הכניסה או המרפסת, ועלויות הצבת דוקרנים או סגירה ברשת הן גבוהות מאוד, מחליטים הדיירים להציב גגון או פרגולה כדי לעצור את גשם הלשלשת. הפתרון לכאורה מצוין, אך ברוב המקרים הוא עשוי לגרום להחמרת הבעיה, מהסיבות הבאות:

 1. מכיוון שהיונים ימשיכו לשבת בדיוק באותה נקודה גם לאחר התקנת הגגון, בתוך זמן קצר תצטבר על הגגון כמות אדירה של לשלשת יונים שיהיה לכם קשה לנקות, ולשלשת זו מסכנת אתכם מאחר שהיא תהפוך למוקד התרבות לזבובים ולחרקים שונים, ותגרום לבעיות ריח קשות מאוד.
 2. כאמור, לשלשת יונים בריכוזים גבוהים עשויה להיות מוקד דגירה והפצה של מחלות שונות.
 3. היונים, שכאמור אוהבות לנוח על משטחים אופקיים, ברוב המקרים יוסיפו את הגגון לרשימת תחנות הנחיתה המועדפות שלהן.

אדניות

השימוש באדניות צמחים על אדן החלון מונע לעתים את נחיתת היונים, אך לעתים הוא מאפשר להן גם לקנן בהן, הכול תלוי בסוג הצמחים.

מלכודות יונים

לכידת יונים היא אחת משיטות ההדברה היעילות ביותר נגד יונים בסביבה תעשייתית ולעתים גם בסביבה עירונית וכפרית.

כיצד פועלת המלכודת

מלכודת היונים היא כלוב גדול העשוי רשת שיש בה מיכל מזון לציפורים, מים, ויונת פיתיון. למלכודת דלתות חד-כיווניות המאפשרות ליונים להיכנס אליה ללא כל קושי. לאחר שהיונה נלכדה במלכודת, אין לה דרך לצאת ממנה.

מה עושים עם היונים שנלכדות

מפעיל המלכודת מרוקן אותה מיונים אחת לכמה ימים. הוא מוכר את היונים במגזרי אוכלוסייה הנוהגים לאכול אותן או למכוני מחקר ולמרפאי צהבת, או שהוא נאלץ להמית אותן בהתאם לחוק צער בעלי חיים. לא ניתן לשחרר את היונים, מכיוון שבתוך שעות ספורות הן יחזרו למקום שהן נלכדו בו.

יתרונות שיטת הלכידה

המלכודת מהווה פתרון לבעיות יונים המתפרסות על פני שטחים רחבים, כמו מבני תעשייה, מבני ציבור או שכונות מגורים, והיא חוסכת את הצורך להתמודד נגד היונים במיגון המבנים באמצעות רשתות או אמצעים למניעת חנייה, פעולות שלעתים אינן מעשיות, מסיבות טכניות או מסיבות של עלות.

חסרונות המלכודת

 1. משך הזמן שלוקח למלכודת לצמצם את להקת היונים באופן משמעותי הוא מספר חודשים.
 2. הפעלת מלכודות היא שיטה שחייבת המשכיות, שמשמעותה עלות הפעלה חודשית יקרה באופן יחסי.
 3. לעתים קרובות קיים צורך להפעיל יותר ממלכודת יונים אחת, ויש לכך כמובן משמעיות כספיות.
 4. המלכודות לא נותנות מענה של 100%, וחלק מבעיות היונים נמשכות במקביל להפעלתן.
 5. מלכודת מושכות יונים מעצם הפעלתן, ולעתים בסביבת המלכודת נוצרת בעיה מקומית של יונים הנמשכות אליה וגורמות לבעיות בסביבתה.
 6. כאמור, המלכודות מושכות יונים מהסביבה. לכן משך הפעלתן עשוי להימשך תקופה ארוכה, ורבים מהשכנים נהנים מהפעלתן ללא תשלום מצדם.
 7. בתוך המלכודת מצטברת כמות גדולה של לשלשת יונים שמהווה מוקד דגירה לחרקים שונים, ובהם תיקנים, מיני זבובים, וזנבזיפים, שמתפשטים בסביבה.
 8. ברוב המקרים לא ניתן לפתור באמצעות מלכודות בעיות מקומיות, למשל במבנה אחד בתוך שכונה.

יעילותן של המלכודות בסביבה תעשייתית היא הגדולה ביותר, ולעתים היא הפתרון היחיד לסביבות אלו. יעילותן של מלכודות יונים בסביבה עירונית יכולה להיות טובה, אך מאחר שרשויות עירוניות מתעלמות ברוב המקרים מבעיית היונים, ועדי בתים ובעלי מבנים ציבוריים יכולים להפעיל מלכודות על חשבונם, דבר שבהחלט יכול לפתור להם חלק מבעיות היונים, וגם לשכניהם.

 

יעילותן של מלכודות בסביבה עירונית גבוהה מאוד בסביבת שכונות מבודדות שפועלת בהן להקת יונים אשר אימצה את השכונה. יעילותן של המלכודות בסביבה כפרית יכולה להיות טובה בתנאי שאין בסביבת המלכודת מקור מזון זמין ליונים, כמו רפתות.

ציד יונים

היונה נחשבת לציפור מזיקה, והיא מותרת לציד על ידי רשות שמורות הטבע. ציד יונים נחשב לשיטה יעילה מאוד לצמצום אוכלוסיות יונים, והוא מקובל מאוד במגזר החקלאי, בעיקר ברפתות – שם מתבצע הציד על ידי צייד בעל רישיון ציד, היורה ביונים ברובה ציד. במגזר התעשייתי מותר הציד לציידים היורים ביונים באמצעות רובה אוויר. על מנת לצוד את היונים במפעלים, יש לקבל אישור מהמשטרה ומרשות שמורות הטבע. בסביבת מגורים עירונית או כפרית אסור לבצע ציד יונים ברובה מכל סוג שהוא.

הרעלת יונים

הרעלת יונים מותרת אך ורק במגזר החקלאי, על ידי רעלים שעל התווית שלהם כתוב במפורש שהם מיועדים לכך. הרעלות אלה עשויות לגרום להרעלה משנית של עופות דורסים וטורפים למיניהם שיצודו את היונים הגוססות, ולכן יש לפעול בהתאם להנחיות שבתווית הרעל. בסביבת מגורים עירונית אסור לבצע הרעלת יונים מחשש לפגיעה בכלבים או בחתולים.

תרופות סבתא ומוצרים שלא עובדים

מכיוון שהיונים גורמות לנזקים קשים, ועלות הפתרונות היא גבוה באופן יחסי, מנסים חלק גדול מהסובלים מהן לפתור לעצמם את הבעיות בשיטות שונות ומשונות.
השילוב בין הפוטנציאל הכלכלי הרב הטמון בבעיית היונים לבין הבעיות הקשות שהן גורמות מאפשר לגורמים מסחריים למכור מוצרים שיעילותם מוגבלת.
מאחר שהיונים הן ציפורים עקשניות בעלות יכולת הסתגלות, הן מצליחות לתגבר על מוצרים ששילמתם עליהם ממיטב כספכם או שהמצאתם לאחר מחקרים מעמיקים.

בקבוקי מים

הנחת בבקבוקי מים בנקודות הנחיתה אינה מרחיקה יונים. בקבוקי המים עשויים לסכן את העוברים מתחת לבניין.

נייר כסף

היתרון היחיד של נייר הכסף הוא שקל מאוד להחליפו כשהוא מתמלא בלשלשת יונים.

דיסקים

דיסקים תלויים בנקודות החנייה של היונים לא מרחיקים יונים לאורך זמן.

ינשופים נגד יונים

יעילותן של בובות פלסטיק בדמות ינשוף בהרחקת יונים הנה מוגבלת, מאחר שעם הזמן היונים מתרגלות לינשוף הבלתי מזיק וחוזרות לפעול באותו המקום.

בלונים

במקומות שונים תמצאו בלונים שמצוירות עליהם דמויות של ציפורי טרף או של עיניים גדולות ומאיימות. בדרך כלל יעילותם של אלה מוגבלת לזמן קצר.

דבק נגד יונים

השימוש בדבק נגד יונים נפוץ מאוד, וברוב המקרים גורם סבל ועוגמת נפש לבעל הבית ומרחיק את היונים לתקופות קצרות בלבד. מטרת הדבק היא לגרום ליונה תחושה של חוסר נעימות בזמן עמידה על המשטחים הדביקים, והוא לא פוגע ביונה בשום דרך אחרת. בדרך כלל הדבק מופיע בצורת תרסיס שאפשר להתיז ממנו לכל עבר.

 

לאחר תקופה קצרה מאוד הדבק מאבד מדביקותו, והיונים מצליחות לנחות עליו. הדבק אוסף לכלוך רב ומשנה את צבעו לשחור. למעט משטחי ברזל או קרמיקה, קשה מאוד להסיר אותו מכיוון שהוא נספג בבטון. אף על פי שהדבק נספג בקלות כמעט בכל סוגי המשטחים, הוא נשאר דביק למשך שנים, והוא אינו נעים למגע. אם בכל זאת החלטתם שאתם רוצים להשתמש בדבק, מומלץ לפרוס יריעות ניילון על השטח ולהתיז את הדבק עליו ולא ישירות על המקום. בכל מגע עם הדבק, בין אם במטרה לרסס אותו או לנקות אותו, מומלץ לעבוד עם כפפות חד-פעמיות.

צלילים נגד יונים

קיימים בשוק מתקנים היוצרים קולות בתדרים בלתי נשמעים, שעל פי דברי היצרנים והמשווקים גורמים להרחקת יונים. מאחר שהיונים מסתגלות כמעט לכל דבר, מומלץ לבחון את סוג האחריות שנותן המשווק ליעילות המוצר לאורך שנים, שהרי יעילותם של מוצרים אלה הנה כפי הנראה מוגבלת.