תנשמת נגד מכרסמים

תנשמת היא דורס לילי הפועל בשטחים פתוחים, בסביבה כפרית ובשולי הערים והיא ניזונה מכרסמים, מציפורי שיר קטנות, ולעתים גם מחרקים. לעתים ניתן לראות את תנשמות בתוך גגות, מחסנים או מבנים נטושים, לשם היא נכנסת למנוחת היום שלה או למטרת קינון. התנשמת מועילה לאדם משום שהיא ניזונה ממכרסמים, ועל פי חוק היא נחשבת לעוף מוגן ואסור לפגוע בה בשום דרך.

התנשמת קיבלה את שמה עקב קולות הנשיפה החזקים שהיא משמיעה במהלך הלילה, והיא ניחנת בכמה תכונות מעניינות: כך למשל יש לה חוש שמיעה מצוין, המאפשר לה לאתר מכרסמים ולצוד אותם בחשכה מוחלטת. כמו כן, תעופתה חרישית לחלוטין הודות לאופן שבו מעוצבות נוצותיה. תעופתה החרישית מאפשרת לה לשמוע את פעילותם של המכרסמים תוך כדי תעופה ולהתגנב אליהם מבלי שישמעו אותה.

כאמור לעתים נחה התנשמת או מקננת בתוך גגות, והמטרד היחיד שהיא גורמת בתוך כך הוא הנשיפות החזקות הנשמעות במהלך הלילה בעיקר בסוף תהליך הקינון – כשהגוזלים גדולים, לפני פריחתם מהקן.

מעבר לכך שהפגיעה בתנשמות נחשבת לעברה חמורה, יש סיבות נוספות לכך שלא רצוי לפגוע בתנשמות. להלן;

  1. התנשמת היא דורס לילי אצילי מאוד, ואם היא התרגלה לנוח או לקנן בסמוך לביתכם או בתוכו, היא עשויה לתת לכם הצצה נדירה לחייה.
  2. התנשמת צדה מכרסמים רבים, ובעונת הקינון והיא מורידה באופן ניכר את כמותם באזורים שהיא פעילה בהם.
  3. התנשמת נוהגת להתגונן ולהגן על הגוזלים שלה ואם תתקרבו אליה, היא עלולה לתקוף אתכם. בחלק מהמקרים אתם תרגישו בהתקפה רק כאשר היא תנעץ בכם את ציפוריה החדות, בשל תעופתה החרישית. אך חשוב להדגיש שהתקפות אלה נדירות מאוד, והן מתרחשות רק כאשר האדם מנסה לפגוע בתנשמת בסביבת הקן שלה. התנשמת לעולם לא תוקפת אנשים בשטחים פתוחים.

התנשמת והמזיקים התברואיים

המזיקים התברואיים, ובראשם המכרסמים, נטשו את סביבת חייהם הטבעית ועברו לחיות בתוך מגורי האדם ותשתיותיו. במקומות אלה התנשמת ועופות דורסים אחרים אינם יכולים לפעול ביעילות, ואכן במרכזי הערים כמעט ולא ניתן לראות או לשמוע תנשמות ודורסי לילה אחרים. בנוסף, משקלה של חולדת החוף בוגרת מגיע עד ל-500 גרם, בעוד משקלה של התנשמת הוא בסביבות 300 גרם, יחסי הכוחות בין שני בעלי חיים אלה אינם נוטים בהכרח לצִדה של התנשמת, ולכן התנשמת לא יכולה לפתור ואפילו לא להקל על תושבי הערים הגדולות בנושא החולדות.

בכל מקרה שאתם רואים תנשמת פעילה בסביבת המגורים שלכם או בסביבה חקלאית נסו לעקוב אחר פעילותה מרחוק ואל תפריעו. דעו שאתם רואים את אחד מבעלי החיים היפים והמועילים ביותר לאדם. אם בסמוך לביתכם מקננות תנשמות ורעש נשיפותיהם מפריע לכם, דעו שבתוך מספר שבועות הגוזלים יפרחו מהקן והרעש ייפסק. נסו למצוא לעצמכם עמדת תצפית שלא תפריע לפעילותם של התנשמות וכך תזכו לראות את יעילותן הרבה בציד מכרסמים, כשבמהלך כל לילה הן יביאו עשרות מכרסמים להאכלת הגוזלים.

אם אתם רוצים למנוע מהתנשמות לחזור ולקנן באותו המקום לאחר פריחת הגוזלים מהקן, עליכם לפנות למרכז לעופות דורסים לקבלת ייעוץ בנושא.