הדברת תיקנים באופן עצמאי

תיקנים
תכונות אופייניות בולטות: התיקן הוא חרק בעל גלגול חסר, שקיבל את שמו העברי מתכונה האופיינית לו – הטלת ביצים לתוך תיק ביצים. מתיק הביצים העשוי קוטיקולה בוקעים התיקנים הצעירים הדומים מאוד להוריהם הבוגרים ומתחילים את מסלול חייהם המסעיר.

 

תיקן אמריקאי
התיקן האמריקאי הוא התיקן המוכר והנפוץ ביותר מבין מיני התיקנים הפועלים בארץ. הוא פעיל באביב ובקיץ, בשעות הלילה, ונחשב לאוכל כול. כמו כן נחשב התיקן האמריקאי למזיק התברואי בעל הקשר החזק ביותר למבנה, משמעות קשר זה היא שהתיקן האמריקאי יכול למצוא למעלה משלושים בית גידול שונים אך אופייניים במבנה, בחצר ובתשתיות המחוברות אליו בהם הוא יכול להתפתח. בית הגידול המוכר ביותר הוא כמובן בור הביוב אך מנגד לעיתים ניתן למצוא מוקדי התפתחות והתפשטות של תיקן אמריקאי גם מערכות חשמל חכם שבהם קיימים תנאי מחיה הפוכים לגמרי מהתנאים השוררים בבורות ביוב ולמרות זאת התיקן האמריקאי מצליח להיפתח במקומות אלה ובעוד עשרות בתי גידול אחרים ששום בעל חיים אחר לא יכול ליצור בהם בתי גידול.

במקרים בהם קיים קשר חזק בין המבנה לתיקן האמריקאי, דבר שקורא בדרך כלל במבנים מרובי תשתיות, יעילותן של פעולת הדברה חד פעמיות אחת לשנה לא יצליחו למנוע את התפתחות אוכלוסיית התיקנים והתפשטותה במבנה ולכן יש להיכנס לטיפול שוטף שכולל פעולת ניטור שוטפות ופעולת הדברה רוטיניות בהתאם לתוצאות הניטור. לצורך ביצוע פעולת ניטור והדברה אלה יש ליצור תוכנית ניטור והדברה, ולשלב אותה במסגרת תוכנית הניטור וההדברה הכוללת כנגד שאר המזיקים הקיימים מבנה.

במידה ופעולת הניטור וההדברה השוטפות לא יבוצעו או שהן לא יהיו תואמות בהיקפן ובתקצובן לגודל המבנה, לשיטת הבניה, ליעוד מבנה ולרמת האחזקה יתכן מצב בוא תתפתח במבנה מרובה תשתיות אוכלוסיות ענק המונות אלפי או עשרות אלפי תיקנים וגרוע מכך יבצרו בתי גידול בשטחים מתים ובלתי נגישים לניטור והדברה, ובמקרים קיצוניים המצב יהפוך לבלתי הפיך.

 

 

תיקן גרמני
התיקן הגרמני פועל בדרך כלל בתעשיית המזון והוא אחד ממיני המזיקים התברואיים הבעייתיים ביותר. התיקן הגרמני פועל בכל שלבי שרשרת תעשיית המזון – מפעלי הייצור, משאיות הפצה, מחסני המזון, מסעדות ומטבחים מוסדיים, חנויות ורשתות המזון, וכלה במטבחים ביתיים.

התיקן הגרמני מושפע מאוד מהקשר בינו לבין המבנה למרות שבדרך כלל תהיה עיקר פעילות במטבח או בקרבת מזון, במקומות אלה עיקר הפעילות תתבסס על סדקים בקירות וברצפה ובתוך מוצרי חשמל שונים, ובתשתיות חשמל.

בנוסף התיקן הגרמני עמיד בפני מגוון רחב ביותר של תכשירי הדברה וגרוע מכך כפי הנראה הוא מצליח לפתח עמידות גם לתכשירים חדשים שמופעלים כנגדו תוך מספר שנים.

במטבחים בהם רמת האחזקה נמוכה ויש בקירות הרבה פגמים יכולה תפתח תוך זמן קצר מאוד אוכלוסיות ענק של אלפי עד עשרות אלפי תיקנים. בחלק מהמקרים יעילותם של פעולת ההדברה תושפע מאוד מרמת האחזקה של המטבח, משיטת הבניה ומרמת שיתוף הפעולה של מנהל המטבח בנושא שיפוצים וסדר וניקיון.     אך מנגד פעולת ניטור והדברה נכונות יכולת לתת מענה סביר גם בתנאים מבניים קשים.

ההתמודדות מול התיקן הגרמני גם היא כרוכה בביצוע פעולת ניטור והדברה שוטפות בתדירות חודשית ובמקרים קיצוניים אפילו בתדירות שבועית.

לתכונית הניטור וההדברה שתקבע ולתקציב המתאים יש משקל מכריע על הצלחת הטיפול כנגד התיקן הגרמני

 

תיקן פסים
את תיקן הפסים ניתן לפגוש בבית ובמשרדים במהלך כל השנה, ושיא פעילותו בעונת הקיץ. הוא ניזון ממזון אדם, אך תכונתו הבעייתית ביותר היא היותו ניזון גם מנייר מקרטון ומדבק ספרים, דבר המאפשר לו להתקיים בכל ארונות בבית ובמשרד, בנוסף תיקן הפסים מתקיים גם במבנים עשויים קירות גבס.  בדרך כלל תהיה אוכלוסייתו של תיקן הפסים קטנה ומקומית אך לעיתים למרות שגודל האוכלוסייה יהיה קטן הוא יתפשט על פני שטחים גדולים ויכסה את כל שטח הדירה. במבני משרדים או מעבדות תיקן הפסים יתפשט על פני אלפי מטרים מרובעים שבהם יופיעו מושבות תיקנים קטנות על פני מדפים, בתוך תיקיות קרטון וארגזי קרטון, בתוך מגירות ציוד משרדי, במטבחונים, ועל פני קירות גבס.

הדברת תיקן פסים קלה יותר מתיקן גרמני או תיקן אמריקאי אך יש להתאים את היקף הטיפול להיקף השטח הנגוע, במבני משרדים גדולים שבהם קיימת נגיעות של תיקן פסים במידה ולא יבוצע טיפול גורף על פני כל המבנה תתכן נגיעות חוזרת בטווחי זמן קצרים גם באזורים שבהם בוצע טיפול.

בגלל היקף האוכלוסייה הקטן של תיקן הפסים ומנגד השטחים העצומים שעל פניהם הם פעילים קשה מאוד לבצע פעולת ניטור יעילות בין השאר בגלל עלותן הגבוהה של פעולות ניטור על פני שטחים גדולים.

יש להתאים את תוכנית הטיפול להיקף השטח הנגוע וכמובן גם לתקציב.